Artykuł sponsorowany

Podatek liniowy jako sposób opodatkowania firmy

Podatek liniowy jako sposób opodatkowania firmy

Przed osobą, która dopiero rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej, stoi wiele wyzwań. Jednym z najważniejszych obowiązków jest wybór sposobu opodatkowania przyszłych dochodów. Część przedsiębiorców decyduje się na podatek liniowy ze względu na prostotę kalkulacji, jednak nie dla każdego taka forma okaże się opłacalna. Czym jest podatek liniowy? Kiedy warto z niego skorzystać?

Podatek liniowy – co to takiego?

Prawo polskie przewiduje kilka form opodatkowania dochodów firmy. Podatek liniowy jest jedną z nich. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie, jego dochód zostanie opodatkowany stałą stawką w wysokości 19%. Jak informuje księgowy z biura rachunkowego PC Partner – trzeba pamiętać, że stawka ta nie zmniejszy się wraz ze spadkiem dochodów. Ponadto po przekroczeniu dochodu w wysokości 85 528 zł, przedsiębiorca zobowiązany do zapłaty podatku od powstałej nadwyżki. Stawka opodatkowania wynosi wówczas 32%.

Zalety podatku liniowego

Do wyboru podatku liniowego jako formy opodatkowania swoich dochodów zachęca jednolita stawka. Wpływa ona także na łatwiejszy sposób wyliczenia podatku i prowadzenia całej księgowości firmy. Mimo to większość przedsiębiorców zleca to zadanie profesjonalnym biurom rachunkowym. Tym samym właściciele firm zyskują gwarancję, że cała dokumentacja prowadzona jest w sposób rzetelny i zgodny z przepisami, co pozwala im skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa i pomnażaniu swojego majątku.

Wady podatku liniowego

Przedsiębiorca, który rozlicza się z urzędem skarbowym w oparciu o podatek liniowy, nie może skorzystać z ulg podatkowych na dzieci czy Internet, jeśli dochody z firmy stanowią główne źródło jego przychodu. Ponadto niedozwolone jest również rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Kolejnym minusem jest brak kwoty wolnej od podatku i konieczność składania specjalnej deklaracji PIT-36L. Jeśli zaś przedsiębiorca prowadzi firmę i oprócz tego pracuje na etacie, musi złożyć dwie odrębne deklaracje podatkowe.

Kto może skorzystać z podatku liniowego?

Podatkiem liniowym opodatkowuje się przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak wynika z przepisów. Taka forma opodatkowania będzie opłacalna dla osób, których dochody przekraczają 85 528 zł. Mogą z niej skorzystać: osoba fizyczna, wspólnik spółki cywilnej, wspólnik spółki jawnej, partner spółki partnerskiej, komandytariusz lub komplementariusz spółki komandytowej. Jeśli chodzi o spółki, to w ich przypadku opodatkowaniu podlegają wspólnicy, ponieważ to oni pozostają podatnikami podatku dochodowego. Wartość podatku określana jest niezależnie dla każdego podatnika z uwzględnieniem jego udziału w zyskach spółki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz