Artykuł sponsorowany

Podatek dochodowy, VAT i co jeszcze? Jakie podatki płaci firma? Poradnik Biura Rachunkowego mgr Joanny Skrzypnik

Podatek dochodowy, VAT i co jeszcze? Jakie podatki płaci firma? Poradnik Biura Rachunkowego mgr Joanny Skrzypnik

Założenie działalności gospodarczej nie jest trudne – możemy zrobić to nawet przez Internet. Jednak już jej prowadzenie i przestrzeganie wszystkich obowiązków związanych rozliczeniem finansowym może sprawiać już pewne trudności. Przedsiębiorca powinien powierzyć te sprawy księgowemu, jednak sam również powinien być świadomy swoich obowiązków, praw oraz możliwości w zakresie finansów.

Podatek dochodowy

Każdy przedsiębiorca uzyskujący przychody zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego. Jego wysokość nie jest jednak sztywno ustalona i w dużym stopniu zależy od przyjętej formy opodatkowania, co do której mamy pewną dowolność. Polskie prawo wyróżnia kilka takich form, do których zaliczamy skalę podatkową 18 i 32%, podatek liniowy oraz zryczałtowane formy opodatkowania, czyli ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową. Prowadzenie księgowości w zakresie każdej z nich powierzyć możemy specjalistom. Biuro Rachunkowe mgr Joanny Skrzypnik swoje usługi w zakresie finansów kieruje szczególnie do przedsiębiorstw.

W dwóch pierwszych przypadkach – tak zwanych formach ogólnych opodatkowania – wysokość podatku obliczana jest procentowo od uzyskanego dochodu. Podatek dochodowy płacony w formie ryczałtu obliczany jest na podstawie dochodu bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Zależy też od stawki ryczałtu przypisanej do konkretnej działalności gospodarczej. Natomiast stawka podatku w formie karty podatkowej ustalana jest w każdym roku podatkowym.

Podatek od towarów i usług

Jest to dobrze nam znany podatek VAT, który obciąża wartość dodaną na każdym etapie produkcji i dystrybucji zarówno towarów, jak i usług. Stanowi on różnicę pomiędzy podatkiem należnym, czyli uzyskanym ze sprzedaży klientom, a podatkiem naliczonym zapłaconym przy zakupie.

Stawki VAT w odniesieniu do konkretnych towarów i usług określone są w ustawie o podatku od towarów i usług. Należy pamiętać również, że płatnicy tego podatku zobowiązani się do prowadzenia w ramach księgowości ewidencji VAT. Niektóre czynności zwolnione są z opodatkowania VAT, możliwe jest też zwolnienie z tego podatku na początku działalności, są jednak przedsiębiorstwa, których ta możliwość nie dotyczy – między innymi dostawcy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym czy świadczący usługi jubilerskie.

Pozostałe podatki

Dodatkowym podatkiem, który musi płacić przedsiębiorca, jest podatek od nieruchomości – w sytuacji, gdy ma on nieruchomość na własność. Wysokość podatku ustalana jest każdego roku przez organ wykonawczy. Jeśli zawiera on natomiast umowy z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej dotyczące pożyczki, darowizny czy sprzedaży, przedsiębiorca może być zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość zależna jest od rodzaju tejże umowy.

Biuro Rachunkowe mgr Joanny Skrzypnik oferuje szeroki zakres usług księgowych, kadrowo-płacowych oraz doradztwo podatkowe. Zajmuje się prowadzeniem ryczałtu ewidencjonowanego, przychodów i rozchodów oraz rejestru VAT. Zapewnia pomoc w sporządzaniu deklaracji podatkowych, rejestracji działalności gospodarczych i optymalizacji formy opodatkowania. Dodatkowo świadczy usługi z zakresu obsługi kadrowo-płacowej, takie jak naliczanie wynagrodzeń, prowadzenie akt osobowych pracowników czy sporządzanie list płac. Jeśli szukasz rzetelnej obsługi księgowej swojej firmy, zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą biura.

Opracowanie:
Ciechocinek, Polna 10 lok. 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz