Artykuł sponsorowany

Początkowe prace związane z budową domu

Początkowe prace związane z budową domu

Z pewnością każdy z nas marzy o tym, aby wybudować własny dom. W rzeczywistości jednak wygląda to znacznie inaczej niż w naszej wyobraźni, dlatego warto dowiedzieć się kilku rzeczy na ten temat. Budowa domu nie może odbyć się bez otrzymania wielu pozwoleń. Dopiero gdy mamy pozwolenie na budowę to możemy przejść na następnych etapów prac, które wcale nie są łatwiejsze.

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu

Budowa domu złożona jest z kilka etapów prac. Wszystkie z nich wymagają dużego zaangażowania oraz dokładnego zaplanowania. Jeżeli nie przyłożymy się do tego zadania odpowiednio, to w efekcie koszty budowy mogą być znacznie wyższe niż zakładaliśmy lub końcowy efekt będzie niezadowalający. Aby tego uniknąć należy zapoznać się z tym, jakie są etapy budowy domu.

Pierwszym krokiem w kierunku wybudowania domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez niego niemożliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych. Oczywiście wiąże się to z dużą ilością papierowej roboty i chodzeniem do rozmaitych urzędów. Jednak zanim rozpoczniemy składanie stosownej dokumentacji należy podjąć decyzję odnośnie projektu domu. Jeżeli nasz projekt jest gotowy to kolejnym krokiem jest uzyskanie warunków przyłączenia mediów, czyli prąd, wodę , gaz i telekomunikację. Można wtedy wykonać już przyłącza, bowiem na to nie potrzeba pozwolenia.

Następnym krokiem jest zebranie wszelkich wymaganych dokumentów, z którymi udamy się do urzędu w celu starania się o pozwolenie na budowę. Gdy uzyskamy pozwolenie musimy zaopatrzyć się w dziennik budowy, który należy ostemplować. Nie należy zapomnieć oczywiście o wykonawcach, nadzorze budowlanym i kierowniku budowy. Jeśli wszystko jest załatwione można przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych.

Stan zero

Jeśli mamy już za sobą wszystkie sprawy dotyczące dokumentacji, a także zatrudniliśmy odpowiednich fachowców, można przejść do rozpoczęcia budowy domu. Stawianiem domów zajmuje się m.in. firma Redom. W pierwszej kolejności zatrudniona przez nas firma budowlana zajmie się odpowiednim przygotowaniem placu budowy. W trakcie przygotowań nie można zapomnieć o ogrodzeniach i stosownych zabezpieczeniach miejsc niebezpiecznych. Następnie konieczne jest wytyczenie budynku w terenie tak, aby był zgodny z planem. Tym zadaniem zajmuje się geodeta.

Jeśli budynek jest już wytyczony to można rozpocząć prace ziemne, których celem jest przygotowanie gruntu pod fundamenty, a także podpiwniczenie. Następnie zalewa się ławy i stawia się ściany fundamentowe, które należy zaizolować. Te czynności umożliwiają rozprowadzenie kanalizacji poziomej, która będzie stanowiła podstawę do rozprowadzenia kanalizacji w całym domu.

Uzyskanie stanu surowego otwartego

Gdy wykonaliśmy fundamenty, a kanalizacja została rozprowadzona, przychodzi czas na stawianie pierwszych murów. Na tym etapie prac poza ścianami muruje się komin, a także wykonuje się stropy i schody żelbetowe. Podczas wykonywania tych prac firma budowlana musi być niezwykle staranna w swoich działaniach, bowiem od tego zależeć będzie jakość konstrukcji domu.

Otrzymanie stanu surowego otwartego kończy się wraz z przygotowaniem więźby dachowej oraz pokrycia dachu. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów prac konstrukcyjnych w trakcie budowy domu, aczkolwiek uzależniony jest on od rodzaju dachu, na jaki się zdecydowaliśmy.

Budowa domu w początkowych etapach, do otrzymania stanu surowego otwartego nie jest łatwa, bowiem wymaga mnóstwa pracy, zarówno papierkowej, jak i fizycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz