Artykuł sponsorowany

Pochłanianie pyłów, wytwarzanie tlenu, regulacja mikroklimatu. Ukryte funkcje trawnika

Pochłanianie pyłów, wytwarzanie tlenu, regulacja mikroklimatu. Ukryte funkcje trawnika

Trawnik to piękna zieleń w ogrodzie, która cieszy oko, oraz miejsce na aktywny i leniwy wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół. To jednak nie wszystko. Oprócz łatwo dostrzegalnych zalet trawnik posiada wiele niezmiernie ważnych funkcji ukrytych, z których wiele osób, choć korzysta z nich na co dzień, nie do końca zdaje sobie sprawę. W niniejszym artykule przeczytasz o kilku najważniejszych z nich.

Pochłanianie dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń

Trawa, jak niemal wszystkie rośliny, prowadzi fotosyntezę, która polega na wytwarzaniu związków organicznych, między innymi tlenu, ze związków nieorganicznych, do których należy na przykład dwutlenek węgla. Dzięki temu jest w stanie pochłonąć znaczne ilości zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, stając się swego rodzaju magazynem pyłów. Przeprowadzone w ostatnich latach badania nie są jednak optymistyczne dla osób bardzo skrupulatnie dbających o zielony dywan na posesji. Okazuje się bowiem, że częste koszenie, nawożenie i podlewanie trawnika niweluje ten efekt, a wręcz doprowadza do sytuacji, w której wytwarzanych jest więcej gazów cieplarnianych, niż trawnik jest w stanie pochłonąć.

Produkcja tlenu

Za fabrykę tlenu uważane są lasy, przede wszystkim deszczowe, ale trawniki też nie mają się czego pod tym względem wstydzić. Wręcz przeciwnie – trawnik może wyprodukować więcej tlenu niż las o podobnej powierzchni. Trawa porastająca 25 m2 wytwarza rocznie tyle zasobów tego pierwiastka, ile potrzebuje jedna osoba. Należy przy tym zaznaczyć, że w ogólnym rozrachunku, uwzględniając dwutlenek węgla, który jest wydzielany przez obumierającą trawę w każdym sezonie wegetacyjnym, nie są to wyniki aż tak imponujące, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Ciekawostka: za połowę produkowanego na ziemi tlenu odpowiedzialny jest ocean, a dokładnie żyjące w nim mikroskopijne organizmy roślinne zwane fitoplanktonem.

Regulacja mikroklimatu

Dobrze wiadomo, że latem najchłodniej jest w lesie. Drzewa łagodzą uczucie gorąca i dają cień, sprawiając, że jest nam przyjemniej. Trawnik raczej nie uchroni nikogo przed słońcem, ale jak najbardziej obniży temperaturę w upalny dzień. Temperatura nad powierzchnią murawy jest w słoneczny dzień o kilka stopni niższa niż w najbliższym otoczeniu, a nawet o kilkanaście w porównaniu z powierzchnią pokrytą betonem czy asfaltem. Wszystko dlatego, że trawa absorbuje promieniowanie słoneczne i powoli oddaje zgromadzone ciepło do otoczenia w godzinach wieczornych. Założenie trawnika jest więc świetnym sposobem na stworzenie małej oazy chłodu na własnej posesji.

Chcesz cieszyć się zarówno widocznymi, jak i ukrytymi funkcjami trawnika – i to jak najszybciej? Postaw na trawę w rolce, która od razu po rozłożeniu stworzy gęstą, zieloną murawę. Jedną z firm, które zajmują się jej hodowlą, jest przedsiębiorstwo Green Flor z województwa podlaskiego. Posiada ono plantację kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Białegostoku, gdzie panują idealne warunki do rozwoju roślin, w tym trawy. Firma prowadzi przede wszystkim sprzedaż hurtową, ale kieruje swoje usługi również do klientów indywidualnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz