Artykuł sponsorowany

Po porodzie do domu przychodzi położna środowiskowa. Po co?

Po porodzie do domu przychodzi położna środowiskowa. Po co?

Podstawowym zadaniem położnej rodzinnej jest pomoc matce w pierwszych tygodniach  po urodzeniu dziecka. Nie każda kobieta umie od razu odnaleźć się w tej roli, czasami dochodzą problemy zdrowotne i zagubienie. Wizyty są finansowane przez NFZ, masz prawo nawet do sześciu odwiedzin położnej w ciągu 8 tygodni od urodzenia się dziecka. Wybierz położną jeszcze wtedy, gdy jesteś w ciąży.

Kieruj się opinią przyjaciółki

Położne rodzinne pracują najczęściej przy lokalnych ośrodkach zdrowia, ale Ty możesz wybrać położną z innej przychodni niż ta najbliższa, nie obowiązuje rejonizacja. Gdy jesteś w ciąży zasięgnij opinii kobiet, które mają już dzieci. Życzliwe podejście położnej jest bardzo ważne, nie warto wybierać osoby losowo. Możesz bardzo wiele zyskać w czasie takich spotkań, zdobędziesz informacje i nauczysz się wielu nieznanych wcześniej rzeczy. Osobę, którą darzysz zaufaniem łatwiej będzie można zapytać o nurtujące Cię, również intymne sprawy.

Gdy już wiesz, kogo chcesz, wypełnij deklarację o wyborze i złóż ją u położnej. Odpowiednie druki powinny być w każdej przychodni mającej kontrakt z NFZ. Na wizytę umów się dwa dni po wyjściu ze szpitala.

Istotne jest, by wiedzieć, że położna ma pomóc, a nie wpędzać w poczucie winy, budzić niepokój, położna to nie surowy inspektor. Jeśli zachowanie położnej Ci nie odpowiada, na następną wizytę możesz wezwać inną osobę, musisz tylko jeszcze raz wypełnić deklarację o wyborze.

Jak wygląda wizyta położnej?

Przed przyjściem położnej spisz wcześniej wszystkie pytania, wtedy będzie łatwiej. Spotkanie nie powinno być nigdy pobieżne, wizyta powinna potrwać co najmniej godzinę. W tym czasie pytaj o wszystko: w jaki sposób karmić, kiedy dziecko jest już najedzone, jak układać dziecko, jak je trzymać, zapytaj o ulewanie, kolki, płacz dziecka. Ważne sprawy to także Twoja dieta, badania, szczepienia dziecka, pielęgnacja dziecka: kąpanie, przewijanie, pieluchy, środki do pielęgnacji.

Tych rzeczy rzeczywiście jest wiele. Możesz też wiele nauczyć się poprzez obserwowanie, poproś położną, by pokazała Ci jak przewijać noworodka. Położna ma także obowiązek zbadania dziecka i Ciebie, bada odruchy dziecka, sprawdza też jego pępek. Tobie sprawdzi ranę po carskim cięciu czy krocza, obejrzy także piersi. Przede wszystkim powiedz położnej o wszystkich Twoich niepokojach, jeżeli np. bardzo niepokoi cię wygląd kupki, w dniu wizyty pokaż jej jedną zabrudzoną pieluszkę.

Jeśli chcesz karmić naturalnie, ale zmagasz się z jakimiś trudnościami, położna pokaże Ci, jak właściwie przystawić dziecko do piersi, a gdy potrzebujesz większej pomocy, skieruje Cię do doradcy laktacyjnego.

Zespół Pielęgniarek i Położnej s.c. oferuje kompleksowe usługi pielęgniarskie i położnicze. Doświadczona położna środowiskowa będzie Cię aktywnie wspierać w trudach rodzicielstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz