Materiał Partnera

Po co stosować analizatory mleka?

Po co stosować analizatory mleka?

Zdrowy skład produktów to podstawowe kryterium, którym powinni kierować się dostawcy żywności. Mleko, jako podstawowy produkt przez nas spożywany, zanim trafi na półki sklepowe i stoły konsumentów, powinno zostać dokładnie przebadane pod kątem czystości. W tym celu wykorzystuje się specjalne analizatory mleka. Na czym dokładnie polega ich zastosowanie i dlaczego jest ono tak ważne?

Jak działają analizatory mleka?

Analizatory mleka to specjalne testy laboratoryjne wykorzystywane w celu szczegółowego przebadania mleka i jego przetworów pod kątem obecności szkodliwych substancji hamujących oraz zakażeń mikrobiologicznych. Kompleksowa analiza mleka powinna obejmować nie tylko badanie pH oraz zawartości tłuszczu, białka czy laktozy, ale też badanie sterylności i jakości higienicznej oraz identyfikację ewentualnych zagrożeń dla zdrowia i przekroczenia dopuszczalnych  norm. W tym celu wykorzystuje się metodę immunoreceptorową z zastosowaniem techniki przepływu bocznego. Tak skonstruowane testy pozwalają na wykrycie tetracyklin, chloramfenikolu i innych antybiotyków. Do analizatorów mleka zaliczamy również testy mikrobiologiczne. Wykorzystuje się je w celu oznaczenia oraz interpretacji kolonii bakterii, w tym bakterii beztlenowych, E.Coli i innych.

Znaczenie analizatorów mleka

Dlaczego tak ważne jest stosowanie analizatorów mleka w celu wykrycia w jego składzie szkodliwych substancji i bakterii? Dzięki temu można bowiem znacząco podnieść jakość produkcji, dostarczając na rynek dobre mleko i jego przetwory o zdrowym i naturalnym składzie. Ma to kluczowe znaczenie dla zakładów mleczarskich, przetwórców mleka, a także farmerów i dostawców z uwagi na następujące kwestie:

  • Wymogi prawne – produkcja i dystrybucja wszystkich produktów spożywczych, w tym również mleka i innych wyrobów mleczarskich, podlega restrykcyjnym uregulowaniom prawnym. Warto przy tym zaznaczyć, że mogą się one różnić w zależności od obszaru celnego. Dlatego też renomowane firmy zaopatrujące laboratoria i zakłady mleczarskie, takie jak TOMLAB, posiadają w swoim asortymencie analizatory badające skład mleka na poziomie konkretnych wymagań, np. Federacji Rosyjskiej czy Unii Europejskiej.
  • Oczekiwania konsumentów – świadomość w dziedzinie zdrowego odżywiania i znaczenia ekologii sukcesywnie rośnie, a wraz z nią rosną również wymagania konsumentów z sektora spożywczego, którzy chcą zaopatrywać się w dobre mleko UHT i inne zdrowe, naturalne i czyste produkty.
  • Konkurencyjność w biznesie – chcąc osiągnąć dobrą pozycję na rynku i utrzymać się w sektorze spożywczym, należy szczególnie zadbać o jakość swoich produktów. Dlatego też producenci mleka i wyrobów mleczarskich powinni stosować nowoczesne analizatory mleka.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz