Materiał Partnera

Po co nam tak naprawdę niszczarki?

Po co nam tak naprawdę niszczarki?

Chciałoby się rzec, że niszczarka jaka jest, każdy widzi. To z pozoru proste urządzenie przeznaczone do niszczenia dokumentów jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania każdego dobrze zarządzanego biura. To ono zabezpiecza wrażliwe dane firmowe przed wypłynięciem na zewnątrz, dbając o jego interesy, konkurencyjność, wartość rynkową  wiele innych aspektów. Można byłoby stwierdzić, że niszczarka to urządzenie raczej niepozorne i niekluczowe dla działania firmy, ale gdyby jej zabrakło, praca biurowa stałaby się o wiele mniej zorganizowana, a także bardzo często niezgodna z prawem.

Niszczarka a prawo

Jak wiadomo, niszczarka jest urządzeniem pozwalającym na likwidację dokumentów, płyt DVD lub CD, kart płatniczych i innych elementów tak, że ich odtworzenie staje się przynajmniej krańcowo trudne, jeśli nie niemożliwe. Prócz niszczenia wrażliwych danych niszczarki pomagają także w utrzymaniu czystości – dzięki nim odpady łatwiej się kompresują i zajmują mniej miejsca. Utylizacja powstających w trakcie działania każdego biura śmieci papierowych staje się dzięki niszczarkom dużo łatwiejsza. Ich znaczenie jest jednak dużo większe. To niszczarki są bowiem wykonawcami postanowień Ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 roku. Nakłada ona obowiązek na firmy, które nie mogą dopuścić do tego, by wyciągi bankowe, faktury, dane osobiste i inne wrażliwe informacje dostały się w niepowołane ręce. Po przepuszczeniu ich przez niszczarkę uzyskujemy pewność, że nikt nie będzie w stanie ich odtworzyć, a dzięki temu nie pozna poufnych danych. Jednym z dystrybutorów profesjonalnych niszczarek jest zakład elektroniki Eltropol.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie niszczarki?

Kupując obowiązkową w naszym biurze niszczarkę, musimy zwrócić uwagę na to, w jak duży wyposażono ją kosz. Większy kosz pomieści więcej odpadków, ale zajmie więcej miejsca i będzie nieporęczny. Inna ważna kwestia dotyczy ilości niszczonych naraz kartek papieru. Wielu z nas zainteresuje się także parametrami związanymi z długością ciągłej pracy niszczarki, mocą silnika, obudową zespołów napędowych noży tnących czy poziomem bezpieczeństwa DIN – im wyższy, tym drobniej cięte są dokumenty i tym trudniejsze jest ich hipotetyczne odzyskanie. Na rynku istnieją biurowe niszczarki przeznaczone zarówno do niszczenia dokumentów, jak i innych używanych w biurach nośników danych – takich jak płyty, dyskietki czy karty (identyfikacyjne lub dostępu). One również mogą zawierać poufne dane i wymagają zniszczenia zaraz po tym, gdy przestają być przydatne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz