Materiał Partnera

Po co nam galerie sztuki?

Po co nam galerie sztuki?

Galerie sztuki to miejsca unikatowe, akumulujące twórcze przejawy działalności artystycznej i prezentujące je tak, by ich podziwianie stało się możliwe dla każdego. Wiele z nich prowadzi także działalność komercyjną, co oznacza, że obejrzane dzieła możemy zakupić w celach kolekcjonerskich, dekoracyjnych czy też w ramach inspiracji. Możliwości jest naprawdę wiele – galerie sztuki na nie uwrażliwiają.

Galeria sztuki – obowiązkowy punkt wycieczki

Gdy znajdujemy się w nowym miejscu, chcemy poznać je jak najlepiej, chłonąć i napawać się nim. Zwiedzamy zabytki, sławne miejsca, często muzea, a także galerie sztuki. Te ostatnie warto wcielić do programu wycieczki na stałe – większość miast, szczególnie turystycznych, posiada bardzo rozbudowane galerie sztuki, pozwalając nam często wybierać pomiędzy wieloma opcjami. Jest to najpełniejsza metoda poznania nie tylko dawnych, ale i współczesnych artystów pochodzących z danego rejonu. Sztuka przedstawia dzieje i nastroje społeczne nie gorzej niż analizy specjalistów – wymaga jedynie odrobiny empatii i otwartości.

Rola galerii sztuki

Jedną z godnych polecenia na mapie Polski galerii sztuki jest strefa działań twórczych Arttess, prowadzona przez uznaną na całym świecie malarkę Teresę Anniuk‐Gulak. W niej trafimy na wystawy współczesnych nam artystów. Obcowanie z ich dziełami pozwala na głębsze zrozumienie czasów, w których żyjemy oraz wielu problemów współczesnego świata. Moment refleksji, którego możemy doznać wyłącznie w trakcie obcowania ze sztuką, jest niemożliwy do wytworzenia w innych okolicznościach. Nie ma ponadto złego sposobu na interpretację dzieła – robimy to zawsze według własnych odczuć, posiadanej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego tak nośne są dyskusje o sztuce oraz artystach – każdy może mieć w związku z nimi inne odczucia, inne przemyślenia i spostrzeżenia. Możliwości jest naprawdę wiele, bowiem galerie sztuki uwrażliwiają na te aspekty życia człowieka, które są współcześnie jeszcze bardziej ulotne niż przed laty.

Galeria sztuki – nie tylko wystawy

W obrębie galerii sztuki organizowane są nie tylko wernisaże i następujące po nich wystawy otwarte dla wizytujących, ale także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i spotkania artystyczne, na których zdecydowanie warto się pojawiać. Otwierają one oczy na sprawy niedostępne większości śmiertelników – oderwane od codziennych trudów i pragmatycznego myślenia. Środowiska takie znacząco zwiększają naszą inspirację nie tylko w kwestii twórczej, ale także motywacyjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz