Artykuł sponsorowany

Płyty pilśniowe – cechy, zastosowanie i podział

Płyty pilśniowe – cechy, zastosowanie i podział

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów zarówno w branży meblarskiej, jak i w budownictwie. Drewnianym materiałem, który jest chętnie stosowany w tych dziedzinach jest płyta pilśniowa. Wpływ na popularność płyty pilśniowej mają jej dobre cechy, takie jak elastyczność, czy właściwości hydrofobowe. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów tego produktu. Jakie wyróżniamy rodzaje płyt pilśniowych oraz czym charakteryzuje się ten materiał?

Charakterystyka i główne zastosowanie płyt pilśniowych

Płyta pilśniowa jest drewnianym wyrobem. Surowiec do produkcji tych płyt stanowią odpady drzewne, jak np. odpady połuszczarskie, zrzyny tartaczne, czy wiórki poeksploatacyjne. Do produkcji płyt pilśniowych wykorzystuje się drewno korowane. Płyty te wykonuje się z rozwłóknionej tkanki drzewnej poprzez jej spilśnienie i obrabianie w odpowiednich warunkach.

Płyty pilśniowe charakteryzują się dużą gęstością, a także zwiększonymi właściwościami hydrofobowymi. Poza tym ich naturalne właściwości adhezyjne zwiększa się dodając do nich kleju syntetycznego. Płyty pilśniowe są silnie zwarte, na co wpływ ma duży nacisk i wysoka temperatura prasowania podczas ich produkcji. Ponadto płyty te są elastyczne, co sprawia, że dobrze się wyginają. Płyty pilśniowe najczęściej wykorzystuje się w meblarstwie. W tej gałęzi przemysłu tworzy się z nich tylne ścianki szafek lub dna sekcji wysuwanych. Płyty te stosowane są także w innej branży, a mianowicie w budownictwie. Służą one m.in. do napraw drewnianych podłóg, a nawet można z nich wykonać sufity.

Podział płyt pilśniowych

Płyty pilśniowe można podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę ich właściwości i przeznaczenie. W związku z tym wyróżniamy:

  • płyty pilśniowe porowate,
  • płyty pilśniowe twarde,
  • płyty pilśniowe bardzo twarde.

Płyty pilśniowe porowate powstają na skutek tego, że podczas ich klejenia poddaje się je tylko podwyższonej temperaturze, bez zwiększonego ciśnienia. W efekcie materiał, który się otrzymuje jest miękki i porowaty. Ten rodzaj płyt stosuje się przede wszystkim do izolacji cieplnych i akustycznych. Należy mieć na uwadze, że miejsca, gdzie wykorzystuje się porowate płyty pilśniowe nie mogą być narażone na działanie wilgoci. Z kolei twarde płyty pilśniowe poddaje się obróbce termicznej pod ciśnieniem w trakcie klejenia. Płyt tych używa się w robotach stolarskich. Płyty pilśniowe twarde, które znajdują się w ofercie firmy Fiberways najczęściej wykorzystywane są w stolarstwie. Bardzo twarde płyty pilśniowe poddawane są takiej samej obróbce co twarde płyty pilśniowe, jednakże są one dodatkowo nasączane olejem lub żywicami. Ten rodzaj płyt stosowany jest w stolarstwie.

Dodatkowo wymienione płyty pilśniowe mogą być lakierowane, laminowane, czy też perforowane. Aczkolwiek producenci i sprzedawcy oferują nam również płyty pilśniowe w stanie surowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz