Materiał Partnera

Płyty gumowe – charakterystyka i zastosowanie

Płyty gumowe – charakterystyka i zastosowanie

Płyty gumowe powstają z różnych rodzajów kauczuku, a także domieszek innych materiałów Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami fizykochemicznymi, a przez to mogą znaleźć zastosowanie w wielu obszarach. 

Przeznaczenie płyt gumowych

Płyty gumowe to niezwykle uniwersalne artykuły, które sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Ich unikalność opiera się przede wszystkim na ogólnej trwałości w przypadku kontaktu np. z delikatnymi substancjami kwasowymi, a także na bezpieczeństwie tych rodzajów, które mogą być przeznaczone nawet do kontaktu z artykułami spożywczymi.

Płyty gumowe  które posiadamy w sprzedaży są  przeznaczone  do wyrobu uszczelnień pracujących statycznie w stanie nierozciągniętym. Wyrobów z płyt nie zaleca się stosować w warunkach bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych i ozonu.

W zależności od typu kauczuków zawartych w wyrobie (SBR - butadienowo-styrenowy, CR-
chloroprenowy, NBR – butadienowo-akrylonitrylowy, EPDM - etylenowo-
propylenowodienowy, NR - naturalny) rozróżnia się następujące rodzaje płyt:

  • SBR - na bazie kauczuku SBR,
  • SBR/AAA - na bazie kauczuków NR i SBR,
  • NBR - na bazie kauczuków SBR i NBR,
  • EPDM - na bazie kauczuków SBR i EPDM
  • CR - na bazie kauczuków SBR i CR
  • NR-L - na bazie kauczuków SBR i NR

Dobór konkretnego typu

Sposób produkcji płyt gumowych wpływa także na to, że poszczególne typy mogą wykazywać różne właściwości. Dlatego przy zakupie powinniśmy w sposób precyzyjny określić, jak będą wykorzystywane i z jakimi warunkami będą musiały się zmierzyć. Producenci, aby ułatwić nam to zadanie, stosują specjalne oznaczenia wynikające z ich składu chemicznego. Czyni tak jeden z potentatów rynkowych zajmujących się sprzedażą artykułów techniczno-gumowych, firma GUMA z Poznania

Opracowanie:
Poznań, Kościelna 50
tel. 61 847 76 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz