Artykuł sponsorowany

Płukanie instalacji centralnego ogrzewania – konieczność czy niepotrzebny wydatek?

Płukanie instalacji centralnego ogrzewania – konieczność czy niepotrzebny wydatek?

Instalacje wewnętrzne w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych wykonane są zazwyczaj z materiałów odpornych na korozję. Według producentów ma to zagwarantować ich długowieczność i brak problemów w eksploatacji. Poniekąd jest to prawda, ale trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że użytkowana od jakiegoś czasu instalacja centralnego ogrzewania, wymaga czyszczenia. Niektórzy wykonują je regularnie, inni nie zaprzątają sobie tym głowy. Kto ma rację?

Jakie zjawiska zachodzą wewnątrz instalacji grzewczych?

Do budowy instalacji centralnego ogrzewania wykorzystuje się różne rodzaje materiałów – tworzywa sztuczne ( rury), aluminium/stal (grzejniki), stal nierdzewną, miedź (elementy kotła grzewczego) czy nawet mosiądz i stopy brązu (łączniki, zawory regulacyjne, rozdzielniki). W sezonie grzewczym instalację grzewczą napełnia się wodą z sieci wodociągowej lub prywatnego ujęcia. Mało który właściciel domu jednorodzinnego przejmuje się tym, czy owa woda jest odpowiednio przygotowana do tego typu zastosowań. W efekcie woda pełna minerałów wchodzi w reakcję ze wszystkimi wymienionymi wyżej materiałami, co skutkuje powstaniem zanieczyszczeń w instalacji grzewczej – kamienia kotłowego, różnych osadów, szlamu, biofilmu czy rdzy. Prowadzą one do obniżenia sprawności i wydajności instalacji centralnego ogrzewania bądź ogrzewania podłogowego.

Kiedy należy przeprowadzić płukanie instalacji grzewczej?

Jeśli zauważymy, że instalacja centralnego ogrzewania nie pracuje tak efektywnie jak zawsze, a wszystkie budujące ją elementy są sprawne, warto rozważyć wykonanie analizy fizykochemicznej próbki wody, która w niej krąży. W momencie gdy badanie wykaże wysoką zawartość osadów nieorganicznych i organicznych należy zdecydować się na czyszczenie instalacji grzewczej. Najlepiej zlecić to zadanie firmie, która specjalizuje się w konserwacji tego typu sieci. Jedną z nich jest BV Serwis ze Szczecina. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym sprzętem i profesjonalnymi środkami chemicznymi, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia z instalacji centralnego ogrzewania bądź ogrzewania podłogowego. Takie prace serwisowe warto wykonywać co 4-5 lat. Co roku zaś zaleca się zastosowanie inhibitora korozji.

Co zyskujemy decydując się na systematyczne czyszczenie instalacji grzewczej?

Czysta instalacja centralnego ogrzewania gwarantuje pełen komfort użytkowania. Rzadziej będziemy mieć do czynienia z awariami sieci, co jest chyba największym plusem. Dzięki regularnemu płukaniu instalacja grzewcza będzie pracować z maksymalną wydajnością i posłuży nam na dłużej. Koszt czyszczenia sieci c.o. uzależniony jest od wielkości instalacji i stopnia jej zanieczyszczenia. Większość firm wycenia swoje usługi indywidualnie. Podsumowując, płukanie instalacji grzewczej nie jest fanaberią, a jednym ze sposobów na wydłużenie żywotności całego systemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz