Artykuł sponsorowany

Planujesz zakup auta? Koniecznie wykonaj jazdę próbną!

Planujesz zakup auta? Koniecznie wykonaj jazdę próbną!
Przed ostatecznym wyborem butów lub ubrań zwykle decydujemy się na ich przymierzenie, aby mieć pewność, że będą dla nas wygodne i nie zniszczą się szybko przy regularnym użytkowaniu. Tak samo jest w przypadku samochodu – jazda próbna jest bardzo ważną i na ogół ostateczną weryfikacją jego wyboru, niezależnie od tego, czy decydujemy się na nią w salonie czy podczas umówionego spotkania z prywatnym sprzedawcą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej i na jakie niespodzianki uważać.

Miej wyobrażenie o wymarzonym samochodzie

Do jazd próbnych w salonach samochodowych przeznaczone są specjalne modele testowe. Oznacza to, że są one maksymalnie wyposażone, dzięki czemu diler ma szansę zaprezentować wszelkie dodatkowe akcesoria, za które trzeba jednak dołożyć do ceny standardowej. Rzadko bowiem samochód przeznaczony do jazdy próbnej będzie tak skonfigurowany, jak chcemy, co nie będzie zbytnim ułatwieniem dla osoby, która kieruje się emocjami podczas zakupów. Lepiej wcześniej dokładnie zastanowić się, jakiego typu samochód chcemy kupić i jakie ma być jego wyposażenie, aby nie zostać zmanipulowanym przez sprytnych sprzedawców. Na co zatem zwracać uwagę podczas jazdy próbnej?

Wypróbuj kilka modeli

Przed odbyciem jazdy próbnej jakimkolwiek samochodem należy pamiętać, że najlepiej przetestować wszystkie modele, jakimi jesteśmy zainteresowani, a oprócz tego przejrzeć markowe katalogi, porozmawiać z mechanikami samochodowymi, zasięgnąć opinii u znajomych, a także poczytać fora internetowe związane z motoryzacją. Wracając do jazdy próbnej, warto ją zrobić nawet, jeżeli samochód sprzedaje najlepszy znajomy lub członek rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest zaproszenie na przejażdżkę osoby, która nie ma emocjonalnego związku z zakupem, w celu spojrzenia chłodnym okiem na ewentualne niedomagania pojazdu.

Uważaj na nieuczciwość sprzedających

W przypadku chęci kupna używanego samochodu warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny jeszcze przed jazdą próbną. Być może da się zauważyć wycieki oleju lub ślady agresywnej chemii. W takiej sytuacji należy także sprawdzić dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny, badania techniczne i ubezpieczenie OC) oraz ustalić dokładnie trasę przejazdu. Najlepiej, aby przebiegała ona również przez krótki odcinek z kiepską nawierzchnią, która pozwoli na zweryfikowanie pracy zawieszenia i układu kierowniczego. Warto także przejechać się autostradą lub drogą ekspresową.

Jazda próbna pozwoli na wykrycie problemów ze skrzynią biegów (charakterystyczne „wycie” podczas jazdy na wprost) lub za kołem zamachowym (stuknięcie po wyłączeniu silnika).

Należy też pamiętać, że sprzedający może wykorzystać okazję do zatajenia pewnych niedomagań pojazdu i odciągnąć uwagę potencjalnego kupca np. poprzez zaprezentowanie sprzętu audio, będącego jednak najbardziej sprawnym elementem w samochodzie – zwraca uwagę doradca handlowy z Volvo Concept Store Opole, który oferuje modele Volvo zarówno nowe, jak i używane, a także różnego rodzaju akcesoria oraz usługi serwisowe.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz