Materiał Partnera

Pierwsze olimpiady, początki sportu i marzenia o trofeum

Pierwsze olimpiady, początki sportu i marzenia o trofeum

Sport był obecny w życiu człowieka od niepamiętnych czasów. Pierwsze igrzyska olimpijskie rozegrały się w 776 r. p.n.e., jednak już wcześniej w krajach śródziemnomorskich uprawiano różne dziedziny aktywności fizycznej. Dziś sport powszechnie uważany jest za ważną dziedzinę życia, zdecydowanie pozytywnie oddziałującą na zdrowie i kształtującą charakter. Nie każdy może zdobyć trofea sportowe na międzynarodowej olimpiadzie, ale każdy może uprawiać sport.

Gdzie to się zaczęło?

Kolebką sportu europejskiego jest Grecja. W starożytności nie znano słowa sport, używano za to takich pojęć, jak atletyka, igrzyska i gimnastyka. To na Krecie rozgrywano pierwsze zawody sportowe (2600-1100 r. p.n.e.). Popularne tu było pięściarstwo i specyficzny rodzaj akrobatyki, tj. jeżdżenie na rogach byka. Wielkim wydarzeniem były pierwsze igrzyska olimpijskie, które odbyły się w 776 r. p. n. e w Olimpii. Bardzo ważnym i godnym do naśladowania zwyczajem było zawieszenie wszystkich wojen na czas zmagań podczas igrzysk, był to tzw. „pokój boży” (gr. Ekecheiria). Dla Greków był to czas odpoczynku, oderwania się od trudnych spraw życia i wyniszczających wojen. Igrzyska olimpijskie oprócz tego, że były okazją do zaprezentowania siły i zręczności zawodników, były również świętem religijnym. Każdy, kto przybywał do Olimpii, składał dar Zeusowi lub innemu bogu; spano w namiotach wokół miasta i pod gołym niebem.

Czas sportowych zmagań

Igrzyska olimpijskie rozgrywano w na przełomie lipca i sierpnia, początkowo igrzyska trwały 1-2 dni, w najlepszym czasie potrafiły jednak zajmować nawet 5-6 dni. Najbardziej znane dyscypliny olimpijskie to biegi, wyścigi rydwanów, rzut dyskiem i oszczepem, skoki w dal, boks i zapasy. Głównym wyróżnieniem za odniesione zwycięstwo był wieniec oliwny.

Dziś również dekoruje się zwycięzców, najczęściej są to medale, puchary i kryształowe trofea. Zawody organizowane są powszechnie, w różnych grupach wiekowych, dla sportowców zawodowych i amatorów. Każdy, jeśli tylko chce, może próbować swoich sił. Konsul. Trofea sportowe to firma, gdzie możesz nabyć różnorodne medale i puchary, służące do dekoracji najlepszych zawodników. Firma realizuje również zamówienia na światowej klasy trofea sportowe. Zapoznaj się z bogatą ofertą!

Starożytne Igrzyska olimpijskie trwały do roku 393 n. e. i zostały zniesione przez Teodozjusza Wielkiego I, m.in. ze względu na ich pogański charakter. Idea ponownego zorganizowania igrzysk narodziła się w XIX wieku. Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach w 1896 r. i od tego czasu stały się największą ogólnoświatową imprezą sportową o wymowie pokojowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz