Artykuł sponsorowany

Pierwsze dni w żłobku – jak pomóc sobie i dziecku?

Pierwsze dni w żłobku – jak pomóc sobie i dziecku?

Posłanie dziecka do żłobka to stresujący moment w życiu rodziców. Obaw i wątpliwości jest tak wiele, że decyzję podejmują dopiero po wielu miesiącach przemyśleń. Niejednokrotnie jednak żłobek stanowi jedyne rozwiązanie ze względów organizacyjnych i ekonomicznych. Aby pierwsze dni w nowym miejscu nie stały tylko pod znakiem nerwów, warto wcześniej poczynić odpowiednie przygotowania.

Jak rozwiać wątpliwości o posłaniu malucha do żłobka?

Posyłając dziecko do żłobka, należy zachować odpowiednią dawkę optymizmu. Choć boimy się tego, co nieznane, w tym przypadku strach należy schować do kieszeni. Opiekunom zależy na bezpieczeństwie dzieci tak samo mocno, jak dla ich rodziców. Nie inaczej jest w przypadku Akademii Malucha Słoneczny Kąt.

Przed zapisaniem pociechy do określonej placówki, warto zrobić też rekonesans. Zapoznanie się z pracownikami żłobka, jego wyposażeniem czy warunkami sanitarnymi, z pewnością dostarczy wielu przydatnych informacji. Nie zaszkodzi ponadto zasięgnąć opinii innych rodziców, którzy już wcześniej mieli styczność z placówką. Wszystko to pozwoli wyrobić opinię o żłobku i łatwiej przygotować się na nowy etap w życiu malucha.

Jak zaadaptować dziecko do żłobka?

Pierwszy pobyt w żłobku to trudna sytuacja dla dziecka, które często pierwszy raz rozstaje się z rodzicem na dłużej. Maluchy reagują na nowe środowisko w sposób indywidualny. Płacz nie zawsze jest więc regułą. To jak szybko dziecko oswoi się ze żłobkiem, zależy zarówno od jego osobowości, jak i wcześniejszych doświadczeń. Aby podopieczni łatwiej radzili sobie z rozłąką, żłobki często proponują okres przejściowy. Pierwsze wizyty w placówce są wówczas krótki, mając głównie zapoznawczy charakter. Maluch stopniowo oswaja się z panującymi w niej warunkami, a także innymi dziećmi. Z dnia na dzień zostaje on w żłobku coraz dłużej, dzięki czemu nie odczuwa radykalnych zmian w funkcjonowaniu.

Na początku pobytu dziecka w żłobku możemy mu pomóc swoim odpowiednim nastawieniem. Jeśli pożegnaniu towarzyszy płacz i rozdrażnienie malucha, należy zachować zimną krew i spokojnym tonem głosu wytłumaczyć mu, dlaczego nie będziecie się widzieć. Dzieci znakomicie odczytują emocje, więc zdenerwowanie rodzica może  udzielić się również dla nich. Niezwykle istotne jest, aby pożegnanie trwało  jak najkrócej. Każdy dodatkowa chwila czułości powoduje bowiem, że dziecko  jeszcze bardziej koncentruje się na swoim płaczu.

Dobrym sposobem na uporanie się z niepokojem malucha, jest przyniesienie mu ulubionej zabawki czy kocyka. Przedmioty kojarzące się z domem i przesiąknięte zapachem rodziców dadzą mu poczucie bezpieczeństwa, redukując nieprzyjemne emocje.

Jakie korzyści dziecku przynosi żłobek?

Posłanie dziecka do żłobka jest ważnym krokiem w etapie jego socjalizacji. Wizyty w placówce nie tylko uczą go nawiązywać nowe kontakty, ale i pomagają w rozwijaniu cech niezbędnych w dalszym życiu. To najczęściej w żłobku maluchy uczą się dzielić z innymi, a także wyrażać swoje potrzeby we właściwy sposób. Co więcej, zaczynają rozumieć, czym są zasady i zaczynają według nich postępować. Wszystko to dzięki odpowiednim zabawom i programom edukacyjnym, nad którymi powinna czuwać wykwalifikowana kadra.

Opracowanie:
Kraków, Ciechocińska 2
tel. 665 822 160
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz