Artykuł sponsorowany

Pierwsza wizyta u urologa. Co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta u urologa. Co warto wiedzieć?
Wizyta u urologa to dla wielu osób wielkie przeżycie. Wszak choroby układu moczowego należą do tych z gatunku najbardziej wstydliwych. Czego spodziewać się po przekroczeniu progu gabinetu? Czy rzeczywiście mamy powody do obaw?

Wywiad lekarski

Metody działania urologa nie różnią się od tych, stosowanych przez innych lekarzy. Każda wizyta rozpoczyna się od wywiadu, precyzującego powód zgłoszenia się do specjalisty. Pacjent powinien opisać swoje dolegliwości z możliwie największą dokładnością. Pomocne okażą się aktualne wyniki badań (m.in. krwi, moczu – jeśli takowe posiadamy), a także informacje o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach i zabiegach.

Diagnostyka i badania

Po zebraniu niezbędnych informacji, lekarz przystępuje do badania. Jego przebieg jest uzależniony od charakteru dolegliwości. Główny przedmiot zainteresowania urologa stanowią narządy układu moczowo-płciowego (pęcherz, nerki, prostata, strefy intymne itd.). Do badań, lekarz używa niemal wyłącznie dłoni. Niekiedy może zlecić badanie USG lub wykonać je na miejscu.

Badanie per rectum

Dla wielu pacjentów, szczególny powód do obaw stanowi badanie PR, czyli per rectum – wykonywane palcem przez odbyt. Przeprowadza się je w celu oceny stanu gruczołu krokowego i końcowego odcinka jelita grubego. Badanie odbywa się w pozycji leżącej na boku, bądź w pochyleniu. W jego trakcie, lekarz ma na dłoni sterylną rękawiczkę, pokrytą znieczulająco-nawilżającym żelem. Dzięki temu, aplikowany palec zyskuje lepszy poślizg i zmniejsza dyskomfort badania. Dobry urolog wykona badanie PR niemal bezboleśnie. Istotne jest jednak nastawienie samego pacjenta. Niepotrzebny stres może prowadzić do zaciśnięcia zwieraczy odbytu, co utrudni przebieg czynności lekarskich.

Nie ma się czego wstydzić

Część osób postrzega wizytę u urologa jako coś wstydliwego. Warto zdawać sobie sprawę, że problemy z oddawaniem moczu mogą dotknąć każdego – niezależnie od wieku. Lekarz ma nam przede wszystkim pomóc, nie zaś oceniać. Odrębną kwestią jest płeć osoby leczącej. W gabinetach spotykamy coraz więcej kobiet-urolożek. Niektórzy pacjenci czują się w takiej sytuacji niekomfortowo. Jeśli rzeczywiście stanowi to problem, zawsze możemy skorzystać z pomocy mężczyzny. Dobrych lekarzy-urologów nie brakuje, zwłaszcza w dużych miastach. Na terenie Wrocławia, taką osobą jest doktor Marek Górecki, prowadzący swoją działalność nieprzerwanie od 1984 roku. Doświadczony lekarz to gwarancja udanej i bezstresowej wizyty. Czyli wszystkiego, na czym najbardziej nam zależy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz