Artykuł sponsorowany

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy jest na nią pora?

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy jest na nią pora?

Mamy dorastających dziewcząt często zastanawiają się, kiedy wybrać się z córką na pierwszą wizytę u ginekologa. Czy zrobić to już po pierwszej miesiączce, czy poczekać? Może dopiero kiedy dziewczynka dorośnie? Wiele kobiet na pierwszej wizycie pojawia się dopiero w ciąży, albo wtedy, kiedy coś zaczyna doskwierać. Jeśli chcesz poznać za i przeciw wczesnej wizyty u ginekologa, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto pójść na wizytę do ginekologa z nastolatką?

Rozmowy o sprawach intymnych są zwykle dość trudne dla rodziców. Choćby z tego względu warto wybrać się na wizytę do gabinetu ginekologicznego z młodą dziewczyną, która zaczęła miesiączkować. Lekarz ginekolog może w przystępny sposób wyjaśnić dziewczynce, jakie naturalne procesy biologiczne zachodzą w jej organizmie, z czym mogą się w przyszłości wiązać, oraz na co powinna zwracać uwagę. Zarówno zakres badania, jak i treści przekazywane przez lekarza zostaną z pewnością dostosowane do wieku dziecka – inaczej będzie wyglądać rozmowa z dwunastolatką, a inaczej z dziewczyną osiemnastoletnią.

Bardzo ważną zaletą takiej wczesnej wizyty u ginekologa jest zasygnalizowanie córce, jak istotne jest dbanie o własne zdrowie, oraz, że ginekolog to nie jest ktoś, kogo trzeba się obawiać. Wyrobienie nawyku regularnych wizyt u ginekologa, będzie w przyszłości skutkować lepszą profilaktyką chorób kobiecych, co ma niebagatelne znaczenie. Dodatkowo, świadomość wielości metod zapobiegania ciąży i możliwości wyboru jest potrzebna każdej kobiecie.

Kiedy wizyta u ginekologa jest niezbędna?

Wizyta u ginekologa z niepełnoletnią dziewczyną może być konieczna także ze względów czysto zdrowotnych. Nie zawsze pierwsze miesiączki przebiegają bezproblemowo, a czasem wizyta może być konieczna jeszcze zanim dziewczynka zacznie miesiączkować. Warto wybrać się do ginekologa nawet z bardzo małym, kilkuletnim dzieckiem, jeśli często występują bóle w podbrzuszu. Przyczyną mogą być problemy z pęcherzem, ale równie często zdarza się, że to właśnie narządy rodne przysparzają kłopotów, a stwierdzić to może tylko specjalista.

Jeśli pierwsza miesiączka pojawiła się przed ukończeniem przez dziecko dziesiątego roku życia, albo nie pojawia się mimo, że dziewczynka skończyła szesnaście lat, to także jest sygnał, że warto odwiedzić gabinet ginekologiczno-położniczy doktora Marka Jawornika. Bardzo bolesne lub bardzo obfite miesiączki także mogą wymagać specjalistycznej diagnostyki, podobnie jak sytuacja, kiedy miesiączkowanie się rozpoczęło, a później zanikło. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, których nie należy lekceważyć. Jeśli nie ma problemów z miesiączkowaniem, można z wizytą u ginekologa wstrzymać się do czasu, gdy dziewczyna rozpocznie współżycie seksualne, ale warto przygotować ją także do tego momentu, między innymi poprzez rozmowę z lekarzem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz