Materiał Partnera

Pierwsza wizyta i szczepienia psa – kiedy wybrać się do przychodni weterynaryjnej?

Pierwsza wizyta i szczepienia psa – kiedy wybrać się do przychodni weterynaryjnej?

Zakup lub przygarnięcie psa ze schroniska wiąże się z nowymi obowiązkami. Poza codziennymi spacerami i zabawami z pupilem, konieczne jest znalezienie też najbliższej przychodni weterynaryjnej. Przez całe swoje życie pies powinien być pod opieką specjalistów. Na barkach właściciela spoczywa również pilnowanie terminów szczepień, które powinien przejść każdy pies. Kiedy i w jakim celu podaje się czworonożnym przyjaciołom szczepionki?

Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza?

Osoby, które przygarnęły lub zakupiły szczeniaka często pytają, kiedy powinny udać się na pierwszą wizytę u weterynarza. Ponieważ zarówno schroniska, jak i legalne hodowle zapewniają swoim podopiecznym opiekę weterynaryjną, to na pierwszą wizytę u weterynarza warto umówić się dopiero po upływie około tygodnia, licząc od dnia, w którym pies pojawił się w domu. Dlaczego?

Według specjalistów pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca i nowych właścicieli. Jeżeli dotychczas nie chorował i nie ma z nim problemów, warto pozwolić mu najpierw się zaaklimatyzować, a dopiero później udać się z nim do przychodni weterynaryjnej. Właścicieli psów z Bolesławca i okolic zaprasza np. Przychodnia Weterynaryjna Marvet.

Podczas pierwszej wizyty lekarz weterynarz powinien przeprowadzić ogólne badanie. Podczas niego ocenia on m.in. stan skóry psa i jego zgryz. Ważne jest też zważenie psa – nieprawidłowa dieta może doprowadzić do nadwagi u zwierzęcia. Z tego też względu wielu weterynarzy podczas pierwszej wizyty daje właścicielom psów wiele cennych wskazówek.

Kalendarz szczepień psa – co warto wiedzieć?

Przeprowadzenie szczepień jest niezwykle ważne. Dlaczego? W ten sposób właściciel może uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed poważnymi chorobami. Ich lista jest naprawdę długa. Kiedy zatem udać się na szczepienia? Specjaliści zalecają, aby:

  • między 9. a 10. tygodniem życia szczeniaka przeprowadzić szczepienia przeciwko m.in. wirusowemu zapaleniu wątroby i nosówce,
  • między 12. a 14 tygodniem życia psa ponownie zaszczepić go przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, a także koronawirozie.

Przychodnia weterynaryjna może, ale nie musi, przypominać właścicielom psów o terminach szczepień. Z tego względu tak ważne jest, aby właściciel psa samodzielnie przypilnował terminów szczepień.

Choć powikłania po szczepieniach zdarzają się rzadko, warto obserwować pupila. Specjaliści radzą także, aby po każdym szczepieniu pies nie miał kontaktu z innymi zwierzętami. Jeżeli to możliwe, to przez kilka kolejnych dni warto skrócić spacery lub – co dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych z ogródkiem – w ogóle nie wychodzić z psem poza teren ogrodzenia.

Pamiętając o szczepieniach ochronnych, właściciel ma szasnę uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed groźnymi chorobami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz