Materiał Partnera

Pierwsza pomoc w przypadku zalania wodą tabletów oraz telefonów – jak postępować?

Pierwsza pomoc w przypadku zalania wodą tabletów oraz telefonów – jak postępować?

Awarie telefonów i tabletów z powodu zalania są częstym zjawiskiem i przydarzyły się większości. Pierwszym odruchem jest oczywiście wysuszenie urządzenia na rozgrzanym kaloryferze lub za pomocą suszarki do włosów. Należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Jak powinieneś postępować, kiedy Twój telefon wpadnie do wody, aby go w pełni odratować?

Skutki zalania telefonu

Skutki zalania tabletu lub telefonu są różne, w zależności od uszkodzeń, które spowoduje woda. Wszystkie jednak utrudniają swobodne korzystanie z urządzenia i psują jego komfort. Wystawione na działanie cieczy urządzenie w większości przypadków musi być serwisowane. Do najczęściej spotykanych objawów można zaliczyć przede wszystkim:

  • zawieszanie się poszczególnych aplikacji lub całego systemu,
  • spowolnione działanie,
  • nieprawidłowe i nieprecyzyjne działanie panelu dotykowego,
  • samoczynne wyłączanie się urządzenia,
  • resetowanie ustawień,
  • przegrzewanie się,
  • szybkie rozładowywanie baterii,
  • całkowite wygaśnięcie urządzenia bez możliwości ponownego uruchomienia.

Żeby uniknąć tego typu skutków, ważne jest jak najszybsze działanie. Zwykle to właśnie brak cierpliwości powoduje zepsucie się smartfonu po zalaniu, gdyż chcemy jak najszybciej go włączyć i sprawdzić działanie.

Jak uratować zalany telefon lub tablet?

Przede wszystkim nie wolno nim potrząsać ani stosować żadnych dmuchaw. Może to spowodować wtłoczenie cieczy do jeszcze dalszych i istotnych zakamarków wszystkich podzespołów. Urządzenie powinno być jak najszybciej wyjęte z wody i umieszczone w suchym miejscu. Pierwszym krokiem będzie jego wyłączenie, a następnie osuszenie za pomocą ręczników papierowych. Następnie zdejmij obudowę, wyjmij karty pamięci, SIM oraz baterię. Nie wolno podłączać urządzenia do USB lub żadnego innego źródła zasilania. Liczy się przede wszystkim czas, gdyż powinno zostać jak najszybciej rozebrane na części pierwsze i dokładnie osuszone. Najlepszym wyjściem będzie udanie się do zaufanego serwisu, który zajmuje się profesjonalną naprawą tabletów i telefonów. W Gdańsku szczególnie polecanym przez zadowolonych klientów miejscem jest GSM4U.

Jednym z najbardziej znanych mitów dotyczących zalania smartfonu lub tabletu jest oczywiście włożenie urządzenia do pojemnika wypełnionego suchym ryżem. Nie jest on w stanie w żaden sposób wyciągnąć wilgoci z wnętrza podzespołów, a wydłużony czas zwlekania tylko pogorszy sprawę. Kolejnym błędem są próby włączania, by sprawdzić, czy działa. Nawet jeśli smartfon zostanie uruchomiony, nie oznacza to, że woda nie dostała się do środka. Już niewielka ilość cieczy może mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia.

Opracowanie:
Gdańsk, Obrońców Wybrzeża 12 lok. 9
tel. 785 408 800
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz