Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez owady

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez owady

Słońce i piękna pogoda sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury. Lubisz przebywać na dworze? Często jeździsz na działkę? Z pewnością nie raz natknęłaś się na owady, które pojawiają się wraz z wysoką temperaturą. Najgroźniejsze z nich to szerszenie, ale osoby uczulone powinny uważać także na osy oraz pszczoły. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez owady i co zrobić, by załagodzić ból.

Ugryzienie przez szerszenia

Szerszenie to owady, które osiedlają się nie tylko na terenach zielonych, ale także w pobliżu budynków. Ich gniazda można spotkać np. pod dachem czy w szczelinach ścian. Szerszenie nie są agresywne, ale obawa przed ich spotkaniem jest uzasadniona. Te owady są dużo większe niż częściej spotykane pszczoły czy osy. Tak, jak i one, produkują również szkodliwy dla naszego organizmu jad. 

Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne i pozostawia na skórze ranę. Pojawia się również obrzęk i zaczerwienienie, a miejsce ukąszenia jest podrażnione i swędzi. W takim przypadku musimy wyjąć delikatnie żądło ze skóry. Najlepiej zrobić to nożykiem – wówczas ryzyko, że wprowadzimy do krwi więcej jadu jest najmniejsze. Miejsce ukąszenia należy przemyć wodą z mydłem lub sokiem z cebuli. Ulgę przyniosą kostki lodu i okłady z sody oczyszczonej. Osoba ugryziona powinna również pić dużo wody oraz wapno.

Ranę należy obserwować – jeśli pojawią się wymioty, bóle głowy lub obrzęk, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Użądlenie szerszenia może bowiem spowodować wstrząs anafilaktyczny, który jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla osób uczulonych na jad owadów. Jeśli ukąszenie miało miejsce w okolicy jamy ustnej lub twarzy, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ opuchlizna powstała na skutek działania jadu może zablokować drogi oddechowe. Jeśli poszkodowany został użądlony w język lub usta, należy podać mu zimne napoje lub kostki lodu do ssania.

Użądlenie przez pszczołę lub osę

Chociaż ukąszenie szerszenia jest najbardziej bolesne, niebezpieczne może być również użądlenie przez pszczołę lub osę. Pszczoła żądli tylko raz, ponieważ zaczepy jej żądła zatrzymują się w skórze, z kolei osa może ukłuć wiele razy, dlatego ważne jest, aby w razie ataku uchronić się przed kolejnymi nalotami. Osy są też bardziej agresywne niż pszczoły – zabicie jednego owada może spowodować atak pozostałych

W przypadku ukąszenia przez te owady należy usunąć żądło (jeśli była to pszczoła), a następnie zdezynfekować ranę i schłodzić ją zimnym okładem. Lód obkurczy naczynia krwionośne i spowoduje, że jad nie będzie rozchodził się dalej po organizmie. Miejsce ukąszenia można również posmarować lekiem przeciwhistaminowym lub sokiem z cytryny lub octu, który zneutralizuje działanie jadu. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej – świądu, duszności lub zaburzeń oddychania, należy podać poszkodowanemu lek przeciwuczuleniowy lub jeśli go nie posiada, zadzwonić po lekarza. Po ugryzieniu osy lub pszczoły również może się dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jego objawy to między innymi:

  • opuchlizna w obrębie twarzy i języka
  • trudności z oddychaniem
  • zawroty głowy
  • przyspieszenie rytmu serca
  • gorączka
  • wysypka
  • nudności, biegunka, wymioty
  • utrata przytomności

Taki stan może zagrażać życiu pacjenta, dlatego, jeśli zauważyłeś któryś z tych objawów, wezwij pogotowie ratunkowe. 

Jak uchronić się przed użądleniem owadów?

Aby uniknąć użądlenia, staraj się nie przebywać w pobliżu kwitnących roślin. Unikaj również jedzenia i picia na zewnątrz, a przed wypiciem napoju lub zjedzeniem kolejnego kęsa, spójrz, czy na jedzeniu nie siedzi żaden owad. Osy są wrażliwe na ciemne kolory, dlatego, aby ich uniknąć, ubieraj się w jasne barwy. Z kolei szerszenie prowokuje kolor biały i barwy jaskrawe. Owady denerwuje również mocny zapach perfum, płynów do golenia i dezodorantów, dlatego przed wyjściem na dwór nie należy przesadzać z ich stosowaniem. Jeśli pszczoła lub osa znajdzie się w pobliżu, nie odganiaj jej i nie próbuj złapać. Nie wykonuj również gwałtownych ruchów - to może sprowokować ją do ataku.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz