Artykuł sponsorowany

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach – proste kroki szybka ulga

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach – proste kroki szybka ulga

Ilu ludzi, tyle zdań. Przywykliśmy już, że w sprawie zdrowia każdy z nas wydaje się ekspertem i chce służyć radą, co robić, gdy się oparzymy, gdy przewrócimy, potłuczemy. Warto umieć z tych rad korzystać, warto je przepuszczać przez sito i stosować tylko te porady, które są dla nas bezpieczne. Poznajmy na początek jak postępować ze stłuczeniami.

Czym jest stłuczenie ręki?       

W wyniku upadku, mocnego uderzenia dochodzi do zmian w tkance podskórnej i mięśniowej oraz stawach około tkankowych. Stłuczenie nie jest tak poważnym uszkodzeniem ciała, jak rana, skręcenie czy złamanie – w jego wyniku nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Podstawowe objawy stłuczenia to zasinienie, obrzęk, dość dużą bolesność, zwłaszcza przy próbach wykonania ruchu kontuzjowaną częścią ciała.

Zasinienie to nic innego jak krwawe wylewy podskórne, powstające w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych spowodowanych uderzeniem, zazwyczaj ustępują samoistnie do 10 dni.

Stłuczone miejsca schładzaj – zmniejszysz ból, obrzęk i krwiaki

Jak mówi dr Paweł Zejler ze Specjalistycznego Gabinetu Chirurgicznego (specjalista w leczeniu m.in schorzeń ręki), jednym z najczęściej popełnianych przy stłuczeniach błędów jest ogrzewanie kontuzjowanego obszaru ciepłymi kompresami, rozgrzewającymi maściami, bez wcześniejszego dokładnego własnoręcznego zbadania, czy okolice stłuczenia obejmujące staw łokciowy, czy nadgarstek nie są opuchnięte. Opuchnięty staw świadczy o wystąpieniu urazu, być może skręcenia, wystąpienia stanu zapalnego, a ten rodzaj urazu wymaga przede wszystkim schłodzenia, celem zmniejszenia opuchlizny. Zapamiętajmy, aby zmniejszyć wewnętrzne wylewy krwi pod skórę (tzw. siniaki lub krwiaki) oraz zmniejszyć obrzęk należy stłuczone miejsce schłodzić.

Jak podkreśla chirurg ręki dr Paweł Zejler, na co dzień zajmujący się diagnostyką chorób ręki, dopiero po ustąpieniu opuchlizny i wykluczeniu poważniejszych uszkodzeń możemy celem przyspieszenia regeneracji tkanek zastosować ciepłe okłady.

Kiedy pokazać się specjaliście?

Zawsze wtedy, kiedy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do szybkości ustępowania skutków stłuczeń, warto w pierwszej kolejności poradzić się lekarza rodzinnego, który oceni rozległość zmian chorobowych i zaleci dalsze postępowanie.

Ważne, aby zapamiętać, pierwsza pomoc przy stłuczeniach to:

  • Odciążyć chorą rękę, podnieść ją do góry, np. na temblaku,
  • Zdjąć biżuterię, zegarek itp. ozdoby ze stłuczonej okolicy, aby nie dopuścić do niedokrwienia i martwicy tkanek,
  • Obserwować stłuczone miejsce, jeśli z upływem czasu obrzęk, krwawienie zwiększa się koniecznie zgłosić się do lekarza,
  • Obłożyć okolicę stłuczenia lodem – nie bezpośrednio na skórę, aby nie dopuścić do odmrożenia.

Jeśli przydarzy nam się wypadek, przewrócimy się, nie bagatelizujmy drobnych zranień. Nie podjęte na czas leczenie może spowodować nieodwracalne zmiany wewnątrz struktury ręki i utrudnić bądź nawet uniemożliwić powrót do pełnej jej sprawności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz