Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Uwielbiasz spędzać czas na plaży? Kąpiele słoneczne to jedna z tych czynności, za które kochamy wakacje. Jednak beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry bolesnym poparzeniem. Jak rozpoznać oparzenie słoneczne? Co robić, gdy skóra jest czerwona, pojawia się ból i pęcherze? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak należy postępować, gdy przesadzimy ze słońcem.

Strony www Strony www

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne?

Oznaką oparzenia słonecznego I stopnia jest zaczerwienienie i nabrzmienie skóry. Wyleczenie takiego oparzenia trwa kilka dni. W tym przypadku nie musimy się również obawiać wystąpienia śladów czy blizn po opalaniu.

Nieco gorzej sprawa ma się z oparzeniem II stopnia. Wówczas na naszej skórze mogą wystąpić pęcherze. Poparzony naskórek boli, piecze i swędzi, a po kilku dniach zaczyna schodzić. Oparzenie II stopnia goi się zazwyczaj około 2 tygodni.

Najpoważniejsze oparzenie III stopnia obejmuje całą grubość skóry, która staje się martwa, nie reaguje na dotyk, ani ukłucie. Rany są suche, woskowate, barwy śnieżnobiałej lub szarawej. Wyleczenie tak poważnych oparzeń jest tylko częściowe, a na skórze mogą pozostać rozległe, głębokie blizny.

Oparzenie słoneczne – pierwsza pomoc

W przypadku poparzenia słonecznego należy jak najszybciej schłodzić podrażnione miejsce, najlepiej pod zimną bieżącą wodą. Jeśli oparzenie jest lekkie (I lub II stopnia), skórę powinniśmy ochładzać około 10-15 minut. Dlaczego ochłodzenie skóry jest tak ważne? W ten sposób możemy zatrzymać proces uszkadzania tkanek, który może doprowadzić do poważnych problemów skórnych.

Ból i pieczenie złagodzimy za pomocą okładów z jogurtu lub maślanki lub soku z aloesu. Pomogą również środki dostępne w aptece, które zawierają d-panthenol, preparaty z allantoiną, ekstraktem propolisowym lub kremy i spray’e o działaniu chłodzącym. Na silny ból możemy zastosować tabletki przeciwbólowe. Należy pamiętać, aby na oparzenia słoneczne nie stosować barwników i nie smarować chorego miejsca tłuszczem ani mydłem.

Przeczytaj, jakie są najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Jeśli poparzenie jest poważne, oparzoną skórę chłodzimy jedynie kilka minut, aby nie wprowadzić pacjenta w stan hipotermii. Osobie poparzonej należy również zdjąć biżuterię, a jeśli pojawiło się obrzmienie – rozciąć pierścionki i bransoletki, aby nie doszło do martwicy tkanek. W przypadku pojawienia się pęcherzy, pod żadnym pozorem nie wolno ich przekłuwać. Gdy poparzeniu uległa twarz, chorego opieramy na poduszkach i obserwujemy, czy jest w stanie swobodnie oddychać.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

W przypadku poważnych poparzeń słonecznych, może być konieczna wizyta u lekarza. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są między innymi:

  • długo utrzymująca się gorączka,
  • pęcherze z wyciekiem surowiczym,
  • silne pieczenie skóry,
  • ból, który nie ustępuje pod wpływem leków,
  • ogólne złe samopoczucie, nudności.

Lekarz obejrzy poparzoną skórą, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Należy pamiętać, że oparzenia słoneczne mogą być przyczyną poważnych chorób skóry, m.in. czerniaka. Dlatego po ich wyleczeniu należy udać się do dermatologa.

Aby leczenie było szybkie i skuteczne, unikajmy wystawiania poparzonej skóry na dalsze działanie promieni słonecznych. Jeśli musimy wyjść z domu, załóżmy ubrania, które zakryją podrażnioną skórę. Zrezygnujmy również z perfum, które zawierają wysuszający skórę alkohol. Zamiast nich możemy używać olejku lawendowego, który nie tylko pięknie pachnie, ale również działa łagodząco i zapobiega powstawaniu blizn.

ochrona przeciwsłoneczna

Aby uniknąć wszelkich skutków oparzenia słonecznego, należy postawić przede wszystkim na odpowiednią profilaktykę. W słoneczne dni nie zapominajmy więc o kremach z filtrem, okularach przeciwsłonecznych czy nakryciach głowy. Cieszmy się piękną pogodą w bezpieczny sposób! Zobacz również: 5 najważniejszych zasad letniej pielęgnacji cery

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz