Artykuł sponsorowany

Pierogi. Popularna potrawa na całym świecie

Pierogi. Popularna potrawa na całym świecie

Pierogi ruskie to tradycyjne danie polskie. Jednak pierogi są popularną potrawą nie tylko w Polsce. Najwcześniej ich smakiem cieszyli się Chińczycy, później Włosi. Podstawy przepisu bazują na tych samych składnikach, ale każdy kraj posiada unikalnaą recepturę dotyczącą ich wykonania. Poza tym mają inne nazwy a do przygotowania farszu wykorzystuje się różne składniki. Jakie pierogi są znane w różnych zakątkach świata?

Chińskie przysmaki

Wynalazcami pierogów są Chińczycy. Bardzo popularne w tym kraju są małe pierożki należące do kanonu potraw dim sum, a więc niewielkich przekąsek. Mogą być one gotowane na parze lub smażone. W przypadku tego pierwszego rozwiązania do ciasta wystarczy użyć mąki i wody. Gotując je w wodzie należy dodać jedno jajko. Wykonywane są w różnych kształtach o wyglądzie sakiewek, uszek lub zwykłych pierogów znanych w Polsce. Bazą do wykonania farszu najczęściej jest wieprzowina, kurczak, krewetki lub warzywa. Jednak najwięcej zwolenników mają pierogi jiaozi, choć przygotowywane podobnie smakują zupełnie inaczej. Do farszu używa się surowego mięsa, dodając do niego drobno posiekany czosnek, por, szczypiorek lub kapustę. Mają wyraziaty smak a ich wykonanie wymaga zamiłowania i cierpliwości.

Moda na włoskie smaki

W następnej kolejności pierogi stały się popularne we Włoszech. Może włoskie pierogi nie będą tak znane w Polsce jak włoska pizza, ale chcąc zaskoczyć gości warto poznać na nie przepis. Zwłaszcza na pierogi sycylijskie. Nadziewane są suszonymi pomidorami i serkiem ricotta. Do podstawowych składników ciasta oprócz całego jajka trzeba dodać dwa żółtka. Farsz przyprawia się tymiankiem, bazylią, solą i pieprzem. Ciekawe poprzez swój wygląd są także pierożki ravioli. Po rozwałkowaniu ciasta w kształt kwadratu przekrajamy je na pół, na jednej części rozkładany farsz w pewnych odstępach, przykrywamy drugim płatem ciasta i wykrajamy pierogi, następnie lepimy ich końce. Warto mieć w zanadrzu zapas pierogów wykonanych ze sprawdzonego przepisu, jeśli smak eksperymentalnych nie okaże się zadowalający.

Pierogi spoza Europy

Pierogi pod różną postacią są znana na całym świecie. Również w Ameryce Południowej. Tam popularne są tak zwane empanadas, popularne są głównie w Chile i w  Agentynie. Ciasto wykonywane jest na bazie mąki kukurydzianej. Charakteryzuje je mięsny farsz z warzywami, są smażone na głębokim tłuszczu lub pieczone na blasze, podawane ze śmietaną lub salsą pomidorową. W Afryce natomiast popularne są pierogi zwane fataya, do ich ciasta dodaje się sodę oczyszczoną. Dzięki niej w trakcie smażenia pierogi rosną i stają się pulchne.

Pomimo różnych odmian pierogów te klasyczne ciągle znajdują uznanie wielu Polaków. W pierogarni Mąką i Wodą serwowane są pierogi domowe wykonywane na różne sposoby, na słono i na słodko. Warto zasmakować tradycyji ze sprawdzonych przepisów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz