Artykuł sponsorowany

Pielęgnację obrusów najlepiej zlecić dobrej pralni

Pielęgnację obrusów najlepiej zlecić dobrej pralni

Śnieżnobiały obrus, chociaż nie jest już tak częstym widokiem w naszych domach, nadal stanowi czytelny symbol wspólnego ucztowania, porządku i gościnności. Nie tylko zdobi stół, lecz jest także wizytówką całego domu – szczególnie, gdy został odpowiednio wyprany, wysuszony, wyprasowany czy nawet wykrochmalony. Z takim obrusem stół prezentuje się znacznie bardziej odświętnie i uroczyście.

Pranie obrusów w pralni – to się opłaca!

Spójrzmy prawdzie w oczy – niewielu z nas ma obecnie czas na to, by zajmować się pielęgnacją obrusów. Samego prania możemy czasem dokonać w domowych warunkach (jeśli posiadamy pralkę wyposażoną w odpowiedni program), ale prasowanie czy krochmalenie obrusu może nam zająć bardzo dużo czasu. Szczególnie, jeśli nie dysponujemy stosowną wiedzą i doświadczeniem. Nie musimy jednak rezygnować ze swojego marzenia o pięknym, śnieżnobiałym obrusie. Najlepiej zrobimy, gdy udamy się prosto do pralni, która zajmie się naszym obrusem w profesjonalny sposób. Jedną z pralni oferujących indywidualne podejście do tego typu usług jest pralnia Elbo. Bierze ona przede wszystkim pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego uszyto obrus – warunkuje to bowiem sposób obchodzenia się z nim. Inaczej prane będą obrusy z poliestru, inaczej koronkowe, jeszcze inaczej obrusy lniane. A wszystko dzięki temu, że wyposażenie profesjonalnej pralni obejmuje wiele urządzeń piorących, które pozwalają na doprowadzenie obrusu każdego typu do idealnego stanu. Nie bez znaczenia są także zastosowane w tym procesie środki piorące. Każda pralnia ma na podorędziu dziesiątki produktów dedykowanych konkretnym tkaninom oraz rodzajom zabrudzeń.

Wpływ materiału na pranie, prasowanie i suszenie obrusu

Jak zostało już wspomniane, rodzaj materiału, z którego wykonano obrus, wpływa na wszystkie zabiegi, jakim zostanie on poddany w pralni wodnej. To właśnie od tkaniny zależy między innymi temperatura wody, sposób suszenia czy rodzaj środków, które zostaną użyte do jego wyprania i odświeżenia. Obrusy są obecnie produkowane często z materiałów stanowiących swoiste mieszanki, co dodatkowo utrudnia zadanie przywrócenia im efektownego wyglądu. Oczywiście pracownicy renomowanych pralni mają ogromne doświadczenie i z pewnością bardzo dobrze poradzą sobie i z tą kwestią. Aby jednak uzmysłowić sobie potencjalne trudności, przed którymi staje każda osoba chcąca odpowiednio zająć się swoim obrusem, warto poznać cztery podstawowe typy materiałów, z których są one wytwarzane:

  • Poliester – obrusy wykonane z poliestru pierze się w dość niskiej temperaturze, rzędu 30–40 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się wówczas nieagresywne, delikatne środki do prania. Na szczęście obrusy poliestrowe nie nastręczają trudności przy suszeniu: można zrobić to za pomocą suszarek bębnowych. Dobrze jest jednak obrus z poliestru po wyjęciu z suszarki płasko rozłożyć. Dzięki temu unikniemy wszelkich zagnieceń.
  • Len naturalny – do prania obrusów z lnu naturalnego wykorzystuje się wodę o temperaturze aż 95 stopni Celsjusza. Program stosowany przez pralnie wodne nosi wówczas nazwę „gotowanie”. Jeśli jednak obrus z lnu jest kolorowy, dopuszczalna temperatura wody spada do około 40 stopni Celsjusza. Obrusy z lnu z powodzeniem można krochmalić, a ich prasowanie powinno przeprowadzać się na mokro.
  • Bawełna – podobnie jak obrusy z lnu, także te z bawełny można „gotować” w 95 stopniach. Także one poddają się krochmaleniu. Prasowanie odbywa się poprzez przepuszczenie obrusu przez maglownicę lub za pomocą żelazka prowadzonego po zwilżonej ściereczce. Usunięcie plan z bawełnianego obrusu może być problematyczne i wymaga odpowiedniego doświadczenia, a także użycia konkretnych, działających na dane zabrudzenie środków piorących. Dostęp do nich mają zwykle wyłącznie pralnie chemiczne.
  • Ażury i koronki – obrusy koronkowe lub ażurowe należy prać ręcznie, a temperatura wody nie powinna wówczas przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Przed praniem taki obrus wkładany jest do specjalnego woreczka z bawełny lub poliestru. Suszenie obrusu z koronki czy ażuru odbywa się poprzez odciśnięcie go w ręczniku i umieszczenie w pozycji poziomej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz