Materiał Partnera

Pielęgnacja zębów u psa

Pielęgnacja zębów u psa

Higiena jamy ustnej u psa jest bardzo ważna, a jest to czynność często zaniedbywana przez właścicieli zwierząt. Wielu z nich wydaje się, że psom nie trzeba czyścić zębów i dbać o ich kondycję. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji niż tylko nieprzyjemny zapach z pyska. Może to doprowadzić do groźnych problemów z uzębieniem, ubytków, a nawet paradontozy.

Jak powstaje kamień nazębny?

Po posiłku na zębach psa pozostają resztki jedzenia, które zamieniają się w trudną do usunięcia płytkę nazębną. Na tym etapie wystarczy podawać psu dostosowane do pielęgnacji zębów kostki czy gryzaki, w których znajdują się substancje czyszczące. Jednak przy braku odpowiedniej higieny płytka nazębna może zamienić się w trudny do usunięcia kamień. Wtedy należy udać się do weterynarza, który przy pomocy specjalistycznych narzędzi stomatologicznych usunie kłopotliwy kamień. Trzeba wiedzieć, że zabieg ten wykonywany jest pod narkozą co nie pozostaje obojętne dla zdrowia i kondycji psa. Problem kamienia nazębnego będzie się nasilać wraz z wiekiem. Dlatego od najmłodszych lat należy przyzwyczajać psa do jedzenia specjalnych gryzaków lub szczotkowania jego zębów. To pozwoli uniknąć kłopotliwych zabiegów stomatologicznych.

Co przyczynia się do powstawania kamienia u psa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kamień to pozostałe na zębach resztki jedzenia. W naturalnym środowisku pies gryząc kości lub ścięgna sam oczyszcza swoje zęby. W warunkach domowych pies otrzymuje specjalne jedzenie, często gotowane przez właścicieli to przyczynia się jeszcze bardziej do powstania problemu. Najgorszym rozwiązaniem, ale bardzo wygodnym dla właściciela, jest serwowanie rozmoczonej suchej karmy lub mokrej karmy z puszki. Miękkie pokarmy sprzyjają osadzaniu się płytki nazębnej, a dalej tworzeniu kamienia. Wydawać się może, że alternatywą jest podawanie suchej karmy. Niestety w wielu przypadkach psy połykają ją w całości, a nie gryzą. A to właśnie dzięki gryzieniu zęby psa się oczyszczają. Co więcej suche karmy zawierają dużo węglowodanów, które niekorzystnie wpływaj a na kondycję zębów u psa. Dlatego jak wskazują weterynarze, warto wprowadzić do diety psa elementy diety BARF. Polega ona podawaniu zwierzęciu surowych (nigdy gotowanych lub smażonych) kości, dzięki którym pies może naturalnie oczyścić, żeby z pozostałości jedzenia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz