Materiał Partnera

Piękne, zadbane akwarium. Jak pielęgnować swój kawałek podwodnego świata?

Piękne, zadbane akwarium. Jak pielęgnować swój kawałek podwodnego świata?

Prowadzenie akwarium to wymagające hobby. Rybki potrzebują codziennej opieki, a utrzymanie zbiornika w dobrej kondycji wymaga sporo pracy. Jeśli jednak systematycznie będziemy wykonywać wszystkie potrzebne prace, otrzymamy wspaniały kawałek podwodnego świata, który z dumą będziemy mogli pokazywać swoim gościom. Najważniejsze to w codzienne prace wkładać serce.

Codzienna pielęgnacja

Własne akwarium to nie zabawa. Prowadzenie wodnego zakątka w domu wymaga dużej odpowiedzialności. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Co się do niej zalicza? Przede wszystkim karmienie ryb. Na początku trudno jest wyczuć, ile pokarmu podawać naszym rybkom. Trzeba karmić je dwa razy dziennie. To, że podajemy za dużo pokarmu, poznamy, dostrzegając niezjedzone płatki unoszące się w wodzie lub leżące na dnie akwarium. Rybki jedzą niewiele, podawanie za dużych ilości pokarmu może zaszkodzić naszemu akwarium. Ważną częścią codziennej pielęgnacji jest też badanie temperatury wody. Najlepiej robić to codziennie podczas pierwszego karmienia rybek – za wysoka temperatura może być dla nich bardzo szkodliwa. Na co dzień trzeba także pamiętać o kontrolowaniu filtra. Zawsze przed wyjściem z domu upewnijmy się, że pompka działa. Jeśli o tym zapomnimy, a filtr nie będzie sprawny, po powrocie zastaniemy wszystkie nasze rybki śnięte.

Raz w tygodniu

Co tydzień w akwarium powinniśmy wymienić około 20 % wody. To sposób na pozbycie się glonów bez konieczności używania w tym celu środków chemicznych. Pamiętajmy jednak, by woda, którą dolewamy do akwarium, nie była prosto z kranu – najlepiej, jeśli będzie to woda, która odstała już przynajmniej dwa–trzy dni. W pierwszym okresie istnienia naszego akwarium trzeba wymieniać część wody co tydzień, później wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. Raz w tygodniu trzeba też oczyścić dno akwarium przy pomocy odmulacza. To niedrogie, a przydatne urządzenie, pozwalające łatwo pozbyć się zanieczyszczeń. Znajdziemy je w dobrych sklepach zoologicznych.

Wielbiciele wodnego świata w sklepach Zoonemo mogą zawsze znaleźć szeroką ofertę artykułów, zwierząt oraz roślin. W razie potrzeby każdy z pracowników naszego sklepu zawsze służy fachową poradą – zapewnia pracownik firmy Zoonemo. Sklepy zoologiczne. Do harmonogramu cotygodniowych prac trzeba też koniecznie dopisać czyszczenie filtra oraz oczyszczanie akwarium z glonów.

Zadania specjalne

Poza pracami wykonywanymi regularnie każdy akwarysta raz w roku musi zająć się jeszcze dodatkowymi zadaniami. Należy do nich wymiana oświetlenia w akwarium – świetlówki należy wymieniać co najmniej raz w roku. Jeśli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu zbiornika z rybkami, o wyposażenie akwarium najlepiej pytać pracowników sklepów zoologicznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz