Artykuł sponsorowany

Piękne figury z brązu – jak one powstają?

Piękne figury z brązu – jak one powstają?

Rzeźby sakralne, pomniki, dekoracje – z brązu powstaje wiele przepięknych dzieł sztuki. Ten rodzaj stopu metali to świetny materiał do tworzenia przepięknych, kunsztownych rzeźb, które przetrwają wiele lat. Jak powstają dzieła z brązu? Jaka jest ich historia? Ile kosztuje stworzenie takiego pomnika? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

Historia odlewów z brązu

Odlewnictwo to rzemiosło z wielowiekową tradycją – odlewanie przedmiotów z brązu i innych metali to jedna z najstarszych metod wytwarzania. Pierwotnie odlewnictwo stosowano w celu tworzenia różnych praktycznych przedmiotów do użytku codziennego – na przykład naczyń lub podstawowych narzędzi, chociaż najstarsze dzieła sztuki odlewnictwa to płaskorzeźby odnalezione w Mezopotamii, których powstanie datowane jest na cztery i pół tysiąca lat przed naszą erą. Dziś odlewnictwo ma zaspokajać nasze potrzeby estetyczne – przy pomocy tej techniki powstają wspaniałe dzieła sztuki, które cieszą nasze oczy na placach , skwerach, a także w świątyniach czy nekropoliach.

Piękne pomniki

Dziś bardzo częstą formą wykorzystywania odlewnictwa są pomniki z brązu. Taki pomnik to doskonały sposób na uczczenie pamięci o jakimś ważnym wydarzeniu lub o wyjątkowej osobie. Pomniki często fundowane są przez samorządy lub przez prywatnych darczyńców, którym zależy na pamięci o historii. Wykonywaniem przepięknych pomników z brązu, które doskonale sprawdzą się jako symbol wielu istotnych wydarzeń, zajmuje się firma Art. Odlewnictwo Guzera Jacek. Na swoim koncie ma wiele pomników stojących na terenie całego kraju jak i poza jego granicami. Połączenie ciekawego projektu z ponadczasowym pięknem brązu daje naprawdę fantastyczny efekt. Wykonane przez tę firmę pomniki można podziwiać między innymi w Bydgoszczy – są one dekoracją zrekonstruowanej fontanny Potop. Firma wykonała też między innymi dwie kopie warszawskiej syrenki, z których jedna znajduje się na Rynku Starego Miasta w Warszawie, a druga trafiła do stolicy Gruzji, Tbilisi. Wszystkie dobrze wykonane odlewy zachwycają swoją ponadczasową szlachetnością i trwałością.

Sztuka nowoczesna i sakralna

Odlewy z brązu i mosiądzu wykorzystywane były niegdyś przede wszystkim jako dekoracje świątyń. Odnajdziemy w nich bogato zdobione płaskorzeźby, złocone ornamenty z mosiądzu, figury świętych czy pomniki z brązu znaczących postaci jak papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński, ksiądz Jerzy Popiełuszko. W kościołach znajdują się również elementy sztuki użytkowej wykonane metodą odlewniczą. Są to lampy wykonane z brązu, świeczniki czy relikwiarze wykonane z mosiądzu.

Aktualnie odlewy z brązu mają też inny, nowoczesny wymiar – powstają z nich fantastyczne dzieła sztuki nowoczesnej, które można spotkać i podziwiać w przestrzeni publicznej (w parkach, na miejskich skwerach). Wielu artystów rzeźbiarzy korzysta z takiego wyrazu artystycznego, prezentując swoje dzieła wykonane w brązie na wystawach międzynarodowych czy w galeriach sztuki.

Zawsze jednak najważniejsza jest jakość wykonania – żeby odlewy z brązu wyglądały naprawdę pięknie, muszą zostać wykonane w dobrej pracowni.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz