Artykuł sponsorowany

Piece hartownicze – charakterystyka

Piece hartownicze – charakterystyka
Przeznaczeniem pieców hartowniczych są takie procesy jak: wypalanie, hartowanie, odpuszczanie, wyżarzanie lub inne zabiegi obróbki cieplnej w temperaturach do 1300°C. Dobry piec wykonuje pracę w sposób ciągły przy maksymalnej temperaturze bez ryzyka jego uszkodzenia.

Cechy konstrukcyjne pieców hartowniczych

Piece hartownicze posiadają stabilną konstrukcję z profili stalowych niezwykle mocną i trwałą. Blacha posiada dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne poprzez ocynkowanie elektrolityczne. Dzięki takiemu zabiegowi obudowa wykonana z blachy stalowej jest niezwykle wytrzymała i nie ulega korozji.

Wewnątrz pieca  znajdują się spirale grzewcze na rurach ceramicznych. Elementy grzewcze zamontowane są na dwóch ścianach i trzonie. Trzon wymurowany jest cegłami izolacyjnymi, a na spodzie pieca znajduje się płyta ceramiczna. Drzwi otwiera się w dół z pomocą przeciwwagi lub w bok (zawias znajduje się po prawej lub lewej stronie) z wyłącznikiem krańcowym.

Wlot pieca (łuk i spód) wykonany jest z cegieł żaroodpornych, zaś samo okno wsadowe obramowane jest stalą nierdzewną. Stal nierdzewna znajduje się także na górnej powierzchni drzwi. Jak powiedział ekspert z firmy Nobos:

piece hartownicze oprócz pakietu podstawowego wyposażone mogą być dodatkowe opcje np. Kontroler sterujący PID, niezależne zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu, komora wentylowana, mikroprocesorowy regulator temperatury z Fuzzy Logic PID i auto tuningiem itp.

Szybkie nagrzewanie gwarancją jakości

Wytrzymałe piece hartownicze szybko się nagrzewają i długo utrzymują temperaturę. Dzięki temu ich praca jest wydajna, a koszty utrzymania niewielkie. Są energooszczędne ponieważ posiadają małą akumulację cieplną wyłożenia. Praca w maksymalnej temperaturze nie stanowi dla nich obciążenia. W piecach hartowniczych elementy grzejne zasilane są poprzez przekaźniki półprzewodnikowe SSR. Dodatkowo piece te posiadają komplet zabezpieczeń elektrycznych, kabel zasilający (2,5m) zakończony wtyczką pięciobolcową (do 22kW).

Piece hartownicze nadają się zarówno do obsługi zamówień seryjnych, jak i małoseryjnych oraz jednostkowych. Dzięki ich zastosowaniu możemy hartować, ulepszać cieplnie i wyżarzać dowolne materiały metalowe w celu poprawienia ich parametrów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz