Artykuł sponsorowany

Pianka PUR czy wełna mineralna?

Pianka PUR czy wełna mineralna?

Klimat panujący w Polsce jest dość zróżnicowany, często zimy są mroźne, a lata upalne. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio odizolować nasze wnętrze, aby utrzymać równowagę termiczną. Wełna mineralna jest najpopularniejszym sposobem ocieplania budynków, jednak coraz więcej pytań pojawia się o piankę PUR, która jest stosunkowo nowym produktem na polskim rynku. Czy rzeczywiście jest lepszą opcją?

Izolacja termiczna

Bardzo ważne jest, aby nasz dom był miejscem przyjaznym dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego izolację. Po pierwsze podniesie ona komfort mieszkania, ale również zmniejszy koszty ogrzewania, czasami nawet o połowę. Bezpieczeństwo też jest równie ważne, stąd materiały stosowane do ociepleń nie mogą być palne. Ponadto powinny być one wygłuszające oraz łatwe w zastosowaniu. Oczywiście wełna mineralna spełnia wszystkie te wymogi, mimo to pianka PUR zyskuję coraz większą popularność.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła wełny mineralnej wynosi 0,030 W/(mK) przy grubości przynajmniej 15 centymetrów, w przypadku pianki poliuretanowej (rodzaju przeznaczonego do wnętrz) współczynnik ten wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Należy jednak dodać, że pianka dzieli się na zamkniętokomórkową (o niższym współczynniku x=0,021-0,024 W/(mK)) i otwartokomórkową, której parametry są podane wyżej.

Ciężar

Należy szczególną uwagę poświęcić ciężarowi, któremu poddana będzie więźb dachowa. Im większa waga materiałów izolacyjnych, tym mocniejsza musi być konstrukcja dachu, co wiąże się z większym zużyciem drewna. Do izolacji wełną mineralną stosujemy maty lub płyty, których metr sześcienny waży kolejno 10-35 kilogramów, 16-60 kilogramów. Jeśli chodzi o piankę PUR otwartokomórkową, metr sześcienny to obciążenie dachu rzędu od 8 do 10 kilogramów. Z kolei zamkniętokomórkowa - od 30 do 46 kilogramów.

Ognioodporność

Wełna mineralna jest niepalna. Oznacza to, że podczas pożaru będzie stanowiła izolację dla drewnianej więźby, zapobiegając jej zapaleniu. Pianka w tej kategorii wypada trochę gorzej, gdyż jest łatwopalna.

Koszty

Za metr kwadratowy wełny mineralnej w matach zapłacimy od 18 do 50 złotych, natomiast w płytach od 20 do 34 złotych. Koszt ułożenia wełny to średnio 20 złotych za metr kwadratowy. W kwestii cen pianki PUR informacje są dość rozbieżne. Jednak bazując na informacjach pochodzących bezpośrednio od wykonawców, na przykład firmy Tasbau, koszta oszacować można na 50 złotych za metr kwadratowy wraz z robocizną w przypadku pianki otwartokomórkowej lub 140-160 złotych jeśli zdecydujemy się na piankę zamkniętokomórkową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz