Materiał Partnera

Periodontologia – mniej znana dziedzina stomatologii

Periodontologia – mniej znana dziedzina stomatologii

Stomatologia to bardzo rozbudowana dziedzina medycyny zajmująca się nie tylko wypełnianiem ubytków, ale również wieloma innymi problemami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej. Jedną z jej mniej znanych, ale bardzo ważnych poddziedzin jest periodontologia zajmująca się leczeniem chorób przyzębia.

Stomatologia w ujęciu kompleksowym

Leczenie chorób związanych z naszymi zębami ma nie tylko znaczenie dla naszego wyglądu czy komfortu jedzenia i mówienia, ale ma też znaczenie ogólnoustrojowe. Zaniedbane zęby z rozwiniętą próchnicą prowadzą w konsekwencji do powstawania zaawansowanych infekcji, a te z kolei mogą wpływać na inne narządy organizmu, prowadząc do poważnych chorób, a nawet do zagrożenia życia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nasz organizm jest jedną skomplikowaną maszyną połączoną wspólnym układem krążenia, który przenosi nie tylko tlen i pożywienie, ale też drobnoustroje. Stąd już prosta droga do tego, aby bakterie rozwijające się w jamie ustnej zaatakowały nasze serce. Stomatologia jest jedną z najbardziej złożonych dziedzin medycyny, bowiem składa się na nią wiele specjalizacji, od leczenia zachowawczego, przez endodoncję, protetykę czy stomatologię estetyczną po periodontologię. Wszystkie te dziedziny są równie ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Periodontologia i obszar jej działania

Podstawowa definicja periodontologii mówi, że jest to dziedzina zajmująca się chorobami przyzębia. W ujęciu ogólnym za takie uważa się wszystkie problemy związane ze środowiskiem, w jakim ulokowane są zęby. Do najpopularniejszych schorzeń, jakimi zajmuje się ta dziedzina, zalicza się paradontoza, ale do specjalisty można również trafić, kiedy często krwawią nam dziąsła albo intensywnie gromadzi się kamień nazębny. Choroby przyzębia są coraz częstszą przypadłością wynikającą ze stylu i środowiska współczesnego życia, bowiem czynnikami, które je wywołują, są stres, zaburzenia hormonalne wynikające ze stosowania środków antykoncepcyjnych lub ciąży, nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, a także choroby ogólnoustrojowe, w tym coraz częściej spotykane alergie. Leczeniem periodontologicznym zajmuje się Dentica. Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii oferujące szeroko rozumiane usługi w zakresie kompleksowej dbałości o zdrowie jamy ustnej.

Leczenie periodontologiczne

Leczenie chorób przyzębia ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia i wyglądu całej jamy ustnej. Proces ten przypomina uprawianie i nawożenie gleby, której stan decyduje o tym, jak dorodne i trwałe urosną na niej rośliny. Zdrowe, silne dziąsła pozwalają na długo zachować własne zęby, a przy okazji ograniczą też ryzyko ich atakowania przez próchnicę, znajdującą mniej sprzyjające warunki do rozwoju. Wykonywane w gabinecie specjalistyczne zabiegi periodontologiczne mają przede wszystkim na celu usunięcie zmian, jakie pojawiają się w wyniku choroby, zapobiegając rozwojowi paradontozy. Wśród spotykanych nazw zabiegów można wymienić kiretaż – zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, gingiwektomię, czyli plastykę dziąsła polegającą na zmniejszeniu jego objętości, hemisekcję – usunięcie części korony zęba wraz z pojedynczym korzeniem, a także czyszczenie kieszonek zębowych, chirurgiczne usuwanie zmian po stanach zapalnych, leczenie zmian na błonie śluzowej, badania histopatologiczne i dziesiątki innych specjalistycznych zabiegów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz