Materiał Partnera

Pełna ochrona pojazdu, czyli ubezpieczenie OC i AC

Pełna ochrona pojazdu, czyli ubezpieczenie OC i AC

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie nam i naszym bliskim w przypadku śmierci lub choroby. Ubezpieczenie domu i majątku stanowi zabezpieczenie w sytuacji zniszczenia oraz kradzieży. Ochroną otoczyć musimy też nasz samochód. Służą temu dwa rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego: obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC oraz nieobowiązkowe autocasco, czyli AC.

Ubezpieczenie OC

Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy – samochodu osobowego, ciężarowego, ciągnika czy motocykla lub quada. Jego niespełnienie grozi wysokimi karami finansowymi nawet do 4000 złotych. Polisa OC musi być wykupiona najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu, nie wolno tez dopuścić do przerwy między utratą ważności poprzedniej a podpisaniem nowej umowy. W wybraniu najlepszej oferty pomoże nam agent ubezpieczeniowy, który na podstawie naszych potrzeb i możliwości finansowych przedstawi nam produkty spełniające nasze oczekiwania. W Mińsku Mazowieckim usługi doradztwa ubezpieczeniowego również w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego prowadzi Karolina First.

Polisa OC ma za zadanie chronić kierowcę oraz pasażerów przed roszczeniami poszkodowanych w zdarzeniu, które było winą kierowcy. Znajduje zastosowanie, kiedy konsekwencją sytuacji jest uszczerbek na zdrowiu, utrata zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć, strata lub uszkodzenie mienia. Dotyczy to między innymi potrącenia pieszego, zderzenia z innym pojazdem lub budynkiem. Polisa pokryje koszty związane z akcją ratunkową, naprawą uszkodzonego pojazdu, badań technicznych po naprawie, holowania i płatnego parkingu dla poszkodowanego, nocleg poszkodowanych, jeśli jest konieczny, leczeniem oraz rehabilitacją. Ubezpieczenie OC nie obejmuje jednak strat poniesionych przez kierowcę. W tym zakresie ochronę zapewnia autocasco oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie AC

Nie jest ono obowiązkowe, warto jednak je wykupić. Rynek ubezpieczeń i w tym przypadku oferuje szeroki wybór polis o różnym zakresie ochrony. Podstawowym zadaniem ubezpieczenia AC jest zapewnienie odszkodowania kierowcy, gdy jego pojazd zostanie skradziony, uszkodzony przez osoby trzecie, żywioły lub w stłuczce z innym pojazdem z winy kierowcy. Jest wiec pożytecznym uzupełnieniem ubezpieczenia OC. Autocasco często oferowane jest w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych wraz z ubezpieczeniem NNW oraz assistance. Występuje w różnych wariantach, które pozwalają dopasować jego zakres do indywidualnych potrzeb. W tym przypadku lepiej jest zdecydować się na polisę o wyższej składce, ale szerszym zakresie ochrony. Przed podjęciem decyzji konsultujmy się z agentem i porównajmy kilka ofert.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz