Artykuł sponsorowany

Pellet jako materiał opałowy

Pellet jako materiał opałowy

Pellet doskonale sprawdza się w systemach grzewczych indywidualnych, jak i zbiorowych. Jest odnawialnym paliwem, które szczyt popularności zawdzięcza swoim proekologicznym właściwościom. Powstaje on w wyniku prasowania biomasy bez udziału substancji chemicznych. Dzięki temu ma on kształt niewielkich wiórek, przypominających trociny. Jakie są najważniejsze zalety tego paliwa? Zobacz.

Czym jest pellet?

Pellet jest jedną z alternatyw dla klasycznych paliw takich jak węgiel, olej i gaz. Występuje on w postaci niewielkich granulek powstających z odpadów drzewnych. Biomasa drzewna to wszelkiego rodzaju materiały powstałe podczas prac tartacznych. Dlatego też istnieje wiele rodzajów pelletu, powstałych w zależności od użytego materiału. Mogą one posiadać różne charakterystyki i kaloryczność.

- Pellet powstaje w kontrolowanych warunkach przy użyciu wysokociśnieniowych pras. W trakcie „wyciskania” odpadów drzewnych tworzą się z nich malutkie granulki lub śrucinywyjaśnia ekspert z firmy Neopellet. Wykorzystywanie pelletu jako paliwo do pieców i systemów grzewczych jest popularnym trendem, szczególnie w nowym, ekologicznym budownictwie.

Zalety pelletu

Wraz ze wzrostem świadomości zagrożeń, jakie pojawiają się przy spalaniu węgla i innych paliw, powstaje trend na tworzenie sieci centralnego ogrzewania, w których mogą być wykorzystywane biopaliwa. Pellet doskonale wpisuje się w nurt ekologicznego ogrzewania domów ze względu na swoje właściwości:

  • niską emisję dwutlenku węgla podczas spalania,
  • niską emisją tlenku azotu i tlenku siarki,
  • może okazać się nawet dwa razy bardziej wydajny niż inne paliwa – przy zastosowaniu nowoczesnego kotła,
  • podczas spalania powstają niewielkie ilości popiołu, które mogą być potem wykorzystane na przykład do nawożenia kwiatków,
  • jest lekki i zawiera mniej niż 10 % wody,
  • wytwarzany jest wyłącznie z naturalnych produktów, które nie zawierają na przykład lepiszcza,
  • przejawia wysoką wartość energetyczną - ok. 19 MJ/kg,
  • większość kotłów jest w zasadzie bezobsługowa - wyposażone są w automatyczne podajniki paliwa.

Wśród wielu zalet wykorzystywania pelletu jako paliwa zdecydowanie przed szereg wychodzi jego w zasadzie neutralny stosunek do środowiska. Zerowa emisja dwutlenku węgla i niskie wartości powstałych podczas spalania innych substancji tworzą z pelletu bardzo dobre, ekologiczne biopaliwo, które może być stosowane powszechnie bez większych ograniczeń.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz