Materiał Partnera

Pellet i brykiet – dwa oblicza ekologicznego ogrzewania

Pellet i brykiet – dwa oblicza ekologicznego ogrzewania

Ogrzewanie domów drewnem to jedna z najstarszych metod zapewnienia komfortu termicznego i odpowiednich warunków dla życia oraz funkcjonowania mieszkańców. Nie da się przy tym ukryć, że w chwili obecnej technologia grzewcza oferuje nam szereg rozwiązań alternatywnych dla tradycyjnego drewna, przy czym stale rosnącą popularnością cieszą się ekologiczne materiały opałowe. Do takich produktów należy zaliczyć wyroby z biomasy, takie jak pellet i brykiet, których zalety dostrzega coraz większa grupa osób poszukujących alternatywnych sposobów ogrzewania domu.

Pellet i brykiet – podobieństwa oraz różnice

Pellet i brykiet to materiały opałowe, które zyskują coraz większą popularność, stając się alternatywą dla oleju, węgla, czy gazu oraz sezonowanego drewna. Warto przy tym pamiętać, że choć pellet i brykiet to nazwy, które bardzo często używane są zamiennie to produkty te różnią się od siebie pod kilkoma aspektami. Są to przede wszystkim:

  • postać materiału - pellet produkowany jest w postaci niewielkiego granulatu, natomiast brykiet ma formę większych, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem kostek oraz dużą gęstość,
  • skład – gdyż pellet produkuje się w całości z surowców odpadowych z tartaków
    i stolarni:, czyli. z suchych, zmielonych i czystych trocin drzewnych. Z kolei w skład brykietu wchodzą zazwyczaj wióry, trociny oraz zrębki drewna,
  • zastosowanie – gdzie w nowoczesnych systemach grzewczych, pellet pełni przede wszystkim funkcję paliwa podstawowego, zaś brykiet stosuje się dodatkowo jako paliwo do kominków lub jako paliwo uzupełniające.

Planując kupno brykietu lub pelletu powinniśmy mieć świadomość, że oba te rodzaje opału mają zbliżoną wartość opałową. Charakteryzują się one również niską popiołowością, dzięki czemu materiały te produkują minimalną ilość spalin i nie zanieczyszczają przewodów,
a niska wilgotność oraz stałopalność sprawiają, że są to paliwa grzewcze niezwykle wydajne
i ekonomiczne.

Biomasa przyjazna dla środowiska

Pojęcie „biomasa” najczęściej odnosi się do zasobów roślinnych, a co za tym idzie
w przeciwieństwie do paliw kopalnych, paliwa z biomasy są odnawialne. Należy również pamiętać, że przy produkcji tego typu materiałów opałowych nie dodaje się żadnych sztucznych ulepszaczy czy substancji sklejających, a co za tym idzie są one wytwarzane wyłącznie z produktów powstających w procesie mechanicznej obróbki drewna. Dzięki temu zarówno pellet jaki i brykiet stanowią czyste i ekologiczne materiały opałowe, które podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Zakup pelletu i brykietu to decyzja w przypadku której nie powinniśmy kierować się wyłącznie czynnikiem ekonomicznym (ceną). Wynika to z faktu, że aby zakupić dobrej jakości materiały z biomasy należy pamiętać też o kilku kwestiach. Są to przede wszystkim:

  • wilgotność – która w przypadku brykietu powinna mieścić się w zakresie 4-10%, zaś pelletu nie może przekraczać 8%,
  • odpowiednie certyfikaty – gdyż produkt spełniający wymagania ustanowione przez dane normy i dyrektywy stanowić będzie niewątpliwie pełnowartościowe paliwo,
  • magazynowanie - co w przypadku pelletu i brykietu będzie niezwykle istotną kwestią, gdyż materiały te posiadają zdolności asymilacji wilgoci, a co za tym idzie niewłaściwie przechowywane będą chłonąć wilgoć z otoczenia, tracąc w ten sposób swoje właściwości.
Decyzja o zastosowaniu materiału opałowego w formie pelletu lub brykietu niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści. Warto jednak pamiętać, aby zakupów tego typu wyrobów dokonywać u wyspecjalizowanego i sprawdzonego sprzedawcy, takiego jak firma Wimns Włodzimierz Seliwiak, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję wykorzystania produktu najwyższej jakości.
Opracowanie:
Płock, Kostrogaj 14A
tel. 501 530 714
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz