Artykuł sponsorowany

Pęknięty ekran smartfona to nie tragedia!

Pęknięty ekran smartfona to nie tragedia!

W związku z budową współczesnych telefonów komórkowych bardzo często dochodzi do brzemiennego w skutki wypadku – upadku urządzenia. Uszkodzenia mogą być wielorakie, ale najczęściej ulega im obudowa telefonu i ekran. Ten ostatni składa się z kilku warstw. W zależności od  tego, która z nich uległa zniszczeniu, naprawa telefonu może wyglądać zupełnie inaczej. Inny także będzie jej ostateczny koszt.

Pęknięta szybka – co się zepsuło?

Prawidłowa diagnoza uszkodzeń telefonu może być często zbyt skomplikowana, byśmy mogli dokonać jej samodzielnie. Oględziny i sprawdzian funkcjonowania urządzeniu mogą nam jednak dać pewne informacje. Możemy na przykład ocenić, które warstwy ekranu uległy uszkodzeniu. Wystarczy zbadać zachowanie urządzenia po upadku. Większość współczesnych ekranów składa się z aż trzech warstw – szybki zewnętrznej, digitizera (czyli ekranu dotykowego nazywanego czasem po prostu „dotykiem”) i wyświetlacza, wytworzonego na przykład w technologii AMOLED. Uszkodzenie zewnętrznej szyby objawia się jako charakterystyczna „pajęczynka” na froncie smartfona. Jeśli uległa pęknięciu, ale urządzenie reaguje na dotyk i wyświetla wszystkie elementy poprawnie, to możemy ostrożnie odetchnąć z ulgą – ekranowi nie stało się nic poważnego i wymagana będzie wymiana samej szybki. Niestety, w niektórych smartfonach szybka zewnętrzna połączona jest z ekranem dotykowym i wymagana będzie wymiana obu tych komponentów, na co musimy być przygotowani. Podobnie jak w przypadku uszkodzenia digitizera, które objawia się brakiem reakcji telefonu na dotyk. Ekran może wyświetlać wszystko poprawnie, jednak nasza interakcja z urządzeniem zostaje ograniczona do przycisków fizycznych – o ile smartfon takowe posiada. Najbardziej rozległe uszkodzenia sprawiają, że telefon przestaje wyświetlać cokolwiek i niestety bez kompleksowej wymiany ekranu się nie obędzie. Dokonamy jej w renomowanych serwisach wyspecjalizowanych w naprawie telefonów. Jednym z nich jest Mw Gsm. Woźniak Marcin.

Serwis telefonów – autoryzowany czy nieautoryzowany?

Wyegzekwowanie gwarancji po upadku telefonu jest problematyczne. Zazwyczaj nie zostaje ona uznana, no chyba że obwarowaliśmy urządzenie specjalnym ubezpieczeniem. Na to decyduje się natomiast niewielka liczba posiadaczy smartfonów. Pozostaje zatem serwis. Autoryzowane serwisy są sankcjonowane przez producenta urządzenia i jakość świadczonych przez nie usług stoi teoretycznie na wysokim poziomie. Niestety, podobnie jest z kosztem naprawy. Alternatywnie możemy udać się do serwisu nieautoryzowanego, przez co nie zapłacimy tak dużo, a jeśli wybierzemy profesjonalny serwis telefonów, nie musimy obawiać się o jakość obsługi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz