Artykuł sponsorowany

Pęknięcia w betonie? Pomoże iniekcja ciśnieniowa

Pęknięcia w betonie? Pomoże iniekcja ciśnieniowa

Konstrukcje betonowe, mosty, wiadukty czy wysokie budynki wymagają wysokich nakładów finansowych i długiego czasu na ich wykonanie. Kiedy gotowa inwestycja lub też wyeksploatowany obiekt ujawnia pęknięcia i rysy, z pomocą przychodzi iniekcja ciśnieniowa. To jedna z powszechnie stosowanych metod uszczelniania.

Iniekcja ciśnieniowa – lekarstwo na pęknięcia

Pękanie ścian w blokach i domach mieszkalnych czy też w konstrukcjach betonowych mostów i wiaduktów jest często spotykanym zjawiskiem, wynikającym chociażby z osiadania gruntów. Kiedy pojawiają się drobne pęknięcia, zagrożona jest cała konstrukcja. Dlatego konieczne bywa jej szybkie naprawienie. Iniekcja ciśnieniowa to metoda pozwalająca na uzupełnianie ubytków w gotowych konstrukcjach poprzez wtryskiwanie mieszanki betonowej lub żywicy epoksydowej do wnętrza szczeliny. Firma wyspecjalizowana w takich zadaniach wykonuje prace naprawcze pęknięć powstałych z uszkodzeń wywoływanych różnymi czynnikami środowiskowymi. Usługę realizuje się metodą wtłaczania pod ciśnieniem substancji uszczelniającej, likwidując w ten sposób pęknięcia, wypełniając szczeliny dylatacyjne oraz uzupełniając puste przestrzenie.

Metodą iniekcji można również wzmacniać fundamenty, sklejać konstrukcje z betonu, kamienia i cegły, a nawet stabilizować grunty. Poza iniekcją ciśnieniową w praktyce stosuje się też inne metody naprawcze, jak na przykład iniekcja siłowa, czyli wtłaczanie czynnika powodujące sklejanie rozdzielonych powierzchni. Iniekcje stosowane są również wtedy, gdy wykonane wcześniej uszczelnienie uległo degradacji i wymaga wymiany na nowe. To nowoczesne technologie wykorzystujące półpłynne materiały ściśle wypełniające wnętrze szczeliny i eliminujące słabe punkty konstrukcji.

Izolacja szczelin dylatacyjnych

Szczeliny dylatacyjne nie są efektem błędów budowlanych czy projektowych, ale celowym działaniem, dzięki któremu konstrukcja utrzymuje stabilność pomimo zmian w strukturze materiałów. O rozszerzalności i kurczliwości tych ostatnich pod wpływem zmiany temperatur dzieci uczą się w szkołach. Dlatego nie jest tajemnicą, że każda konstrukcja musi być projektowana z uwzględnieniem tej właściwości. Celowe pozostawianie niewielkich szpar zapewnia miejsce rozszerzającym się materiałom, a jednocześnie zapobiega pękaniu zbyt naprężonych powierzchni.

Dylatacje niestety są konieczne, ale również bywają problemem, bowiem stanowią słabe ogniwo w izolacji termicznej budynku. W związku z tym firma ATP. Hydroizolacje. Przyborowski Tomasz wykonuje uszczelnienia takich szczelin dylatacyjnych, zmniejszając tym samym straty ciepła.

W uszczelnianiu dylatacji ważne jest zastosowanie odpowiednich, wysoce elastycznych materiałów, dzięki którym zachowa ona swoje pierwotne funkcje. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do iniekcji są stabilizowane polimerami żele akrylowe, które w szczelinach ulegają stwardnieniu, zachowując jednak wysoki poziom elastyczności. Żele nie tylko chronią przed stratami ciepła, ale są również wodoodporne. Dlatego mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie przed przeciekaniem. Firma zajmująca się wykonywaniem takich uszczelnień zaoferuje również izolacje powłokowe w kondygnacjach podziemnych, membrany dachowe, izolacje bezpowłokowe, izolacje ścian szczelinowych i wiele innych prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz