Artykuł sponsorowany

Pedicure podologiczny – pomoc w problemach stóp

Pedicure podologiczny – pomoc w problemach stóp

Coraz większą popularnością cieszą się wśród Polaków zabiegi związane z pedicurem kosmetycznym. Ładnie wyglądające paznokcie z pewnością ozdobią każdą stopę – o ile jest ona zdrowa. Leczenie problemów z tymi częściami ciała i dbanie nie tylko o ich estetykę, ale przede wszystkim sprawność to zadania pedicure podologicznego

Co to jest pedicure podologiczny?

Gdy myślimy o pedicurze, na myśl przychodzi nam ten kosmetyczny. Usunięcie zrogowaciałego naskórka, piłowanie paznokci, malowanie ich. Do tego kąpiele stóp, masaże, i zabiegi nawilżające – dzięki nim każda stopa będzie wyglądała pięknie.

Na nic jednak nie zdadzą się te zabiegi, jeśli kończyny dolne posiadają zmiany chorobowe. Kolorowe paznokcie nie tylko nie wpłyną pozytywnie na ich estetykę, ale tego typu wizyta u kosmetyczki może być wręcz niewskazana. Aby zdiagnozować problemy i schorzenia związane ze stopami, trzeba udać się do podologa. Zwykła pedicurzystka nie posiada kwalifikacji do oceny zmian chorobowych. Aby je posiąść, trzeba ukończyć studia wyższe – do wykonywania zabiegów kosmetycznych wystarczy zaś zwykły kurs.

Podologia jest dziedziną z pogranicza medycyny i kosmetologii. Do jej głównych zadań należy diagnoza i terapia chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Dobry podolog powinien przeciwdziałać pogłębianiu się objawów choroby, zlecać kuracje lecznicze oraz przy okazji dbać o estetykę kończyn dolnych. Wykwalifikowany i doświadczony podolog, taki jak Zdrowa Stopa Karolina Bobrowska obok realizacji tych podstawowych celów, oferuje także wizyty domowe, co jest szczególnie ważne przy schorzeniach utrudniających lub uniemożliwiających przemieszczanie się.

Choroby stóp

Istnieje bardzo wiele schorzeń stóp – zarówno powiązanych z innymi chorobami, jak w przypadku otyłości czy cukrzycy, jak i zmian genetycznych czy powstających samoczynnie, przez bakterie, grzyby czy uszkodzenia mechaniczne. Do najpopularniejszych należą: odciski, brodawki, tzw. „kurzajki”, nadpotliwość , wrastające paznokcie, stopa cukrzycowa, halluksy, palce krogulcze czy młotkowane grzybica, łuszczyca, zrogowaciały naskórek itd. Wszystkie te i inne schorzenia można leczyć w gabinecie podologicznym.

Wizyta u podologa

Wizyta w gabinecie podologicznym przypomina inne wizyty lekarskie. Rozpoczyna ją założenie karty pacjenta oraz rozmowa z nim. Podolog będzie chciał się dowiedzieć nie tylko z czym bezpośrednio przychodzimy, ale też jakie schorzenia utrudniają nam codzienne życie. Dzięki takiemu wywiadowi będzie w stanie ocenić, czy problem ze stopami jest objawem, czy samodzielną chorobą. Prawdopodobnie wykona też dokumentację fotograficzną, którą dołączy do karty pacjenta.

Po obejrzeniu stóp i przeprowadzeniu rozmowy podolog będzie w stanie postawić diagnozę i zaleci kurację. Zdarza się, że sam wykona już pierwsze zabiegi. Jeśli jednak problem jest bardziej skomplikowany, skieruje swojego pacjenta do innego specjalisty. Gdy będzie to możliwe, wykona zabiegi poprawiające estetykę stóp.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz