Materiał Partnera

Pchacze i jeździki, a rozwój motoryczny dziecka

Pchacze i jeździki, a rozwój motoryczny dziecka

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Mądry rodzic o tym pamięta i nie wywiera presji na dziecko, żeby przeskoczyło już do kolejnego etapu rozwoju. Natomiast zawsze wskazane jest proponowanie adekwatnych do możliwości form ruchu czy aktywności, urozmaicanie ich i podawanie w formie zabawy. Jednym z najbardziej znamiennych jest etap rozpoczynania chodzenia. Rodzice i dziadkowie zawsze z niecierpliwością wyczekują tych pierwszych kroków.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Mówiąc o chodzeniu, nie możemy nie wspomnieć o raczkowaniu. To bardzo ważny etap, poprzedzający stawianie pierwszych kroków. Rozpoczyna się zwykle w okolicy dziewiątego miesiąca życia. Dziecko pełzając, stawia naprzemiennie raz rękę raz nogę, ćwiczy i wzmacnia mięśnie oraz koordynację ruchów, konieczną później do chodzenia. Około dziesiątego miesiąca dziecko zaczyna wstawać, przytrzymując się mebli czy kolan domowników. Jak już opanuje stanie, rozpoczyna powolne przemieszczanie się, jeśli ma się czego złapać. W okolicach pierwszych urodzin mogą się pojawić pierwsze samodzielne kroki, zazwyczaj kończące się upadkami, co nie zniechęca malucha do kolejnych prób.

Jak można wesprzeć rozwój dziecka na tym etapie rozwoju?

Niezależnie od etapu, na jakim jest dziecko, przede wszystkim należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Pousuwać przedmioty, które mogą być niebezpieczne. Przytwierdzić do ścian meble, przy których może się wspinać, żeby się nie przewróciły. Obniżyć dno łóżeczka, zablokować dostęp do schodów, na kanty mebli założyć osłonki. Kiedy bezpieczeństwo jest zapewnione, możemy postarać się, żeby żmudne ćwiczenia naszego malucha zamieniły się w dobrą zabawę. Kiedyś bardzo modne były chodziki, do których wsadzało się dziecko. Malec był podparty z każdej strony, co utrudniało mu ćwiczenie równowagi. Te stanowczo odradzamy. Postanowiliśmy natomiast sprawdzić jeździki i pchacze. Zapytaliśmy o nie w sklepie RS-MAX. Otrzymał certyfikat Firma Godna Zaufania, który przyznawany przedsiębiorstwom cechującym się nienaganną opinią wśród klientów, zatem spodziewamy się rzetelnej opinii. Na temat jeździków i pchaczy dowiedzieliśmy się:

Przede wszystkim pomagają dzieciom samodzielnie stawać i stabilizować ciało. Wspomagają koordynację ruchową, a także rozwijają wyobraźnię. Są doskonałym bodźcem angażującym malucha do aktywności fizycznej. Dla dziecka są jednak przede wszystkim zabawką, są dla nich atrakcją, a jazda na nich to prawdziwa frajda. Wygląda na to, że to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcemy wesprzeć rozwój dziecka na tak ważnym dla niego etapie stawiania pierwszych kroków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz