Artykuł sponsorowany

Parkiet - rodzaje i przygotowanie podłoża

Parkiet - rodzaje i przygotowanie podłoża

Jedną z najważniejszych czynności podczas wykończenia domu lub podczas remontu jest wykonanie podłogi. Stanowi ona element, po którym się poruszamy, dlatego trzeba ją zamontować solidnie. To pozwoli na długoletnie korzystanie z niej. Bardzo wiele osób decyduje się na ułożenie w swoim domu parkietu. Zanim jednak się za to weźmiemy, dobrze zorientować się, jakie są rodzaje parkietów oraz co należy zrobić przed jego położeniem.

Rodzaje parkietów

W momencie, gdy zdecydowaliśmy się na to, aby w naszym domu był parkiet, musimy wybrać jego rodzaj. Najczęściej do układania podłóg stosuje się klepki tradycyjne, które łączy się ze sobą za pomocą piór i wpustów. Innym rodzajem parkietu jest parkiet lamelowy. Wytworzony jest on z litego drewna i w odróżnieniu od klepek tradycyjnych, nie posiada piór i wpustów. Taki rodzaj parkietu łączony jest na styk. Ze względu na to, że płytki są cieńsze i mniejsze od tradycyjnych, można je cyklinować mniejszą ilość razy.

Innym rodzajem parkietu jest parkiet warstwowy. Składa się on z dwóch lub trzech połączonych ze sobą elementów. Część znajdująca się na wierzchu to drewno, z kolei spód wykonany jest również z drewna lub z materiału drewnopodobnego. Decydując się finishparkiet, trzeba pamiętać, że do jego układania musimy mieć idealnie równe podłoże, ponieważ nie wymaga on cyklinowania, które pozwoliłoby na wyrównanie ewentualnych nierówności.

Gdy chcemy uzyskać parkiet o skomplikowanych wzorach, warto zastanowić się nad parkietem mozaikowym. Stanowi on wzór mocowany do specjalnego siatki, przez co łatwiej jest uzyskać unikalne wzory. Ostatnim rodzajem jest parkiet przemysłowy. Jest tańszy od tradycyjnego parkietu, aczkolwiek charakteryzuje się trwałością.

Jak przygotować podłoże pod kładzenie parkietu?

Układanie parkietów wydaje się łatwe do realizacji, jednakże podczas wykonywania takich prac należy pamiętać o ważnych rzeczach, między innymi o podłożu, na którym parkiet będzie się znajdował. Zanim zaczniemy układać parkiet, pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża. Fachowcy z tej branży, np. z firmy Lis Sebastian wiedzą, że musi być ono przede wszystkim równe, oczyszczone i suche. Nie powinno być także popękane. Kładzenie parkietu na odpowiednio przygotowanym podłożu to podstawa sukcesu. Drewno cechuje się higroskopijnością, potrafi się kurczyć i rozszerzać, w związku z tym źle przygotowane podłoże może sprawić, iż parkiet nie będzie długo się utrzymywał.

Istotne znaczenie w tej kwestii ma też posadzka. Dobrym rozwiązaniem może być wylewka samopoziomująca, którą można dobrać pod drewniane podłogi. Parkiet układać można na niej nawet po kilku dniach, ponieważ taka wylewka nie potrzebuje dużej ilości czasu na wyschnięcie. Gdy zależy nam na czasie, można również przykleić klepki do płyty OSB. Takie rozwiązanie sprawdza się także w sytuacji, gdy klepki należy ułożyć na starej podłodze. W takim przypadku koniecznie trzeba pomyśleć nad izolacją termiczną i akustyczną. To pozwoli na docieplenie podłogi oraz wygłuszenie hałasów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz