Artykuł sponsorowany

Parapety klinkierowe

Parapety klinkierowe

Zakres materiałów, z których można wykonywać parapety zewnętrzne jest  szeroki. Niemniej jednak od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszy się klinkier. Parapety klinkierowe w postaci płytek, stanowią doskonałą propozycję dla każdego, kto ceni wysoką jakość oraz walory estetyczne. Parametry techniczne oraz szeroki wybór kolorów daje duże możliwości w zakresie aranżacji. Postanowiliśmy przybliżyć technikę montażu zewnętrznych parapetów ceramicznych. Pozwoli to uniknąć wielu błędów i zagwarantuje długą żywotność tych elementów.

Prace wstępne

Osadzanie  parapetu rozpoczyna się na etapie ocieplania budynku. Grubość ocieplenia określa nam wymiar docelowy płytki parapetowej, z której zostanie zamontowany cały parapet. Pamiętajmy, że płytka ceramiczna przeznaczona na parapet musi być dłuższa o 4-5 cm od głębokości wnęki okiennej.
Płytki, z których wykonujemy parapet, układamy w tzw. podcięciu w ościeżnicy okna. To zajmuje nam ok. 1 cm. Poza tym wygięcie płytki, tzw. kapinos, po którym woda opadowa spływa z powierzchni parapetu, ma długość 2,5 cm.
Przed przystąpieniem do prac należy na dole otworu okiennego przymocować do muru listwę montażową. Odgrywa ona dużą rolę w trakcie układania parapetu, poziomując wszystkie elementy. Po pełnym związaniu zaprawy należy usunąć deskę. Podczas układania parapetu warto pamiętać o zachowaniu spadku w granicach 5%. W sytuacji jeśli spadku nie będzie lub zwrócony w kierunku okna, zbierająca się woda może powoli niszczyć elewację.

Układanie płytek klinkierowych

Przed położeniem płytek lub cegieł klinkierowych warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno być ono czyste, pozbawione kurzu i pyłu. Dobrym pomysłem będzie też zagruntowanie jego powierzchni. Preparat gruntujący zwiększy przyczepność do powierzchni, poprawi jej elastyczność i przede wszystkim ustabilizuje poziom chłonności podłoża.
Kolejnym etapem jest położenie zaprawy. Zaprawa do płytek ceramicznych musi spełniać dwa warunku: musi być mrozoodporna i elastyczna. Płytki klinkierowe należy układać kolejno, za każdym razem lekko dociskając i opierając je na desce.
W szczelinach między płytkami umieszczamy krzyżyki dystansowe. Szerokość spoiny ma przeważnie 2-3 mm. Spoiny stanowi fuga do płytek ceramicznych. Jest ona drobnoziarnista, elastyczna i co najważniejsze mrozoodporna.
Między płytki a ościeżnicę okna wkładamy specjalne kliny. Po ułożeniu wszystkich płytek wypełniamy szczelinę masą silikonową.

Parapety klinkierowe to nie tylko estetyczny wygląd, ale także niezwykła trwałość i wytrzymałość. Kupując produkty od sprawdzonych producentów, takich jak firma Ceram-Zet mamy gwarancję wysokiej jakości wykonania oraz optymalnych parametrów wytrzymałościowych. Dzięki temu parapety klinkierowe będą odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz