Paradontoza – jak leczyć?

Paradontoza – jak leczyć?

Zazwyczaj bagatelizujemy niepokojące objawy, takie jak krwawienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury, tymczasem okazuje się, że skutki rozwoju paradontozy mogą być tragiczne, a choroba dotyka nawet młode osoby. Co zrobić, by zapobiec utracie zębów? Dowiedz się, jak leczyć paradontozę.

Co to jest paradontoza?

Parodontoza to choroba przyzębia, która rozwija się niepostrzeżenie, więc właściwie nie jesteśmy w stanie wcześnie zauważyć niepokojących objawów. Chorobę we wczesnym stadium może zdiagnozować jedynie stomatolog. Paradontoza atakuje przyzębie, czyli tkanki otaczające i utrzymujące ząb w kości, które pod wpływem gromadzenia się kamienia nazębnego ulegają zniszczeniu. W wyniku stanu zapalnego może dojść nawet do rozchwiania, a w konsekwencji do utraty zęba.

Paradontoza – objawy

Początkowo nie zauważymy żadnych niepokojących objawów. Zaawansowana paradontoza charakteryzuje się bolesnością i zaczerwienieniem dziąseł, poza tym pojawia się sporadyczne lub ciągłe krwawienie dziąseł, które dodatkowo cofają się i odsłaniają szyjki zębowe. Pacjenci skarżą się również na nadwrażliwość zębów i przykry zapach z ust. Kieszonki zębowe zaczynają się pogłębiać, może nawet pojawić się ropień. W skrajnych przypadkach zęby przestają być stabilne i wypadają. Niestety objawy paradontozy są często bagatelizowane i pacjenci zgłaszają się do gabinetu w ostatniej chwili.

Paradontoza – przyczyny

Główną przyczyną paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Odkładająca się płytka zmienia się z czasem w kamień nazębny, który pokrywa najpierw ząb, a następnie dostaje się w okolicę korzeni. Jeśli w porę nie wybierzemy się na usuwanie kamienia nazębnego do dentysty, szyjki zębowe ulegną odsłonięciu, pojawi się nadwrażliwość na zmiany temperatury, a zęby mogą zacząć się chwiać.

Jakie są jeszcze inne przyczyny parodontozy? Na rozwój tej choroby narażone są osoby, które:

  • mają wady zgryzu – stłoczone zęby utrudniają prawidłową higienę
  • palą papierosy i nadużywają alkoholu
  • nie dostarczają w diecie odpowiedniej porcji witamin i minerałów
  • są cukrzykami, mają obniżoną odporność, problemy z krążeniem, zmagają się z anoreksją

Paradontoza – leczenie

Nawet regularnie myjąc zęby, nie jesteśmy w stanie idealnie ich oczyścić, dlatego tak ważne w zapobieganiu paradontozie są regularne wizyty u dentysty, który wykona dokładny przegląd stomatologiczny. Lekarz precyzyjnie usunie kamień nawet z trudno dostępnych szczelin, niezbędne może być również piaskowanie zębów.

W przypadku poważnego stanu zapalnego konieczna w leczeniu paradontozy może się okazać interwencja chirurgiczna. Zalecany jest wtedy kiretaż polegający na oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego. Szczególnie sprawdzi się kiretaż otwarty, w czasie którego dziąsło zostaje nacięte, co ułatwia dotarcie do nawet głębokich kieszonek. Chirurdzy proponują również inne skuteczne zabiegi, takie jak gingiwektomia. Zabieg polega na usunięciu skalpelem rozrośniętego dziąsła i głębokich kieszonek. Prawidłowy wygląd dziąsła pozwala przywrócić gingiwoplastyka.

Jak zapobiegać parodontozie na co dzień? Musimy zadbać o regularną higienę jamy ustnej. W tym celu powinniśmy kupić miękką szczoteczkę, specjalistyczne płyny do płukania zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej i nici dentystyczne ułatwiające usuwanie resztek pokarmu. W aptece dostępna jest również specjalistyczna pasta na paradontozę.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz