Artykuł sponsorowany

Pantone vs CMYK – który system barw wybrać?

Pantone vs CMYK – który system barw wybrać?

Użycie właściwego systemu kolorów może sprawić, że Twoje projekty będą wyróżniać się na tle konkurencji. Jeżeli nie wiesz, który wzornik najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym, skorzystaj z naszych porad. Dobór odpowiedniej techniki drukarskiej jest niezwykle istotny z punktu widzenia odbiorcy, dlatego warto, abyś poznał różnicę między wzornikiem CMYK i Pantone.

Kolory CMYK – jak to działa?

CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów farb drukarskich: cyjan, magenta, żółty i czarny. Przemysłowe maszyny offsetowe, wysokiej klasy drukarki laserowe, a także proste drukarki przeznaczone dla prywatnych użytkowników – wszystkie korzystają z modelu kolorów CMYK. W przypadku druku czterokolorowego każdy kolor jest nakładany na papier osobno, a następnie aplikowany warstwowo. Wystarczy powiększyć wydrukowany obraz, aby zauważysz półtonowe, nałożone na siebie, kolorowe kropki, które tworzą wrażenie bryły. Biorąc pod uwagę specyfikę wzornika, CMYK najlepiej nadaje się do drukowania zdjęć lub innej wielokolorowej grafiki.

Kolory Pantone – charakterystyka

Często określany jako Pantone Matching System (PMS) lub kolory dodatkowe, Pantone to zastrzeżona przestrzeń kolorów, w której każdy odcień odpowiada numerowi i próbce. Dzięki standaryzacji barw producenci mogą sprawdzać numery w systemie Pantone, aby upewnić się, że kolory są zgodne, nawet jeśli nie są w stanie wizualnie porównać próbek. Taki model działania zapewnia wizualną spójność, której często brakuje w CMYK. Biorąc pod uwagę specyficzne cechy tego wzornika, Pantone najlepiej nadaje się do precyzyjnego dopasowania kolorów do brandingu i logo oraz stworzenia specjalnych wykończeń, w tym kolorów fluorescencyjnych i metalicznych.
Jakość druku jest na ogół znacznie lepsza niż CMYK, co idzie niestety w parze z wyższą ceną.

CMYK czy Pantone – co wybrać?

CMYK jest wykorzystywany przy realizacji wielu projektów drukarskich, m.in. broszur, katalogów i ulotek. To ekonomiczna opcja pozwalająca stworzyć szeroką gamę różnych kolorów, dlatego jest tak chętnie wybierana przez klientów firmy Solpress dostarczających zdjęcia z dużą ilością grafik i gradientów. Projekt Pantone wymaga z kolei unikalnej konfiguracji prasy, przez co drukowanie wielu kolorów PMS w jednym zadaniu może być kosztowne. Co za tym idzie, najlepiej nadaje się do planów drukarskich, które zawierają nie więcej niż trzy jednolite kolory bez mieszania. Warto jednak zaznaczyć, że Pantone można wykorzystać do uzyskania kolorów spoza zakresu możliwości CMYK.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz