Materiał Partnera

Panele na podłodze – ogrom możliwości, które pozwolą odmienić każde wnętrze

Panele na podłodze – ogrom możliwości, które pozwolą odmienić każde wnętrze

Panele podłogowe to produkt, który szturmem zdobył pozycję lidera pośród najchętniej wybieranych materiałów podłogowych, w różnego rodzaju wnętrzach, detronizując przy tym tradycyjne parkiety lub mozaiki drewniane. Wpłynęła na to ogromna różnorodność tego typu produktów oraz ich doskonały wygląd i trwałość, a więcej niż zadawalający stosunek jakości do ceny sprawia, że ich popularność nie maleje. Należy przy tym pamiętać, że podstawą długoletniej eksploatacji jest odpowiedni montaż paneli podłogowych.

Panel panelowi nierówny

Wbrew pozorom dobór odpowiednich paneli do naszego domu lub mieszkania nie zawsze jest prosty i oczywisty, a sam ich wygląd to nie wszystko. Wybierając panele podłogowe w pierwszej kolejności należy kierować się charakterem pomieszczenia, w którym chcemy je ułożyć oraz natężeniem ruchu jaki w nim panuje. Dlatego też zanim zdecydujemy się na zakup i montaż podłóg tego typu warto poznać konkretne parametry techniczne związane z właściwościami paneli, które pomagają w określeniu tego, czy dany produkt sprawdzi się w konkretnym miejscu. Do najważniejszych parametrów należą:

  • klasa ścieralności – informująca w jakim stopniu produkt odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie. Panele produkowane są w pięciu klasach odporności na ścieranie – od AC1 do AC5, przy czym przyjmuje się, że im mniejsze natężenie ruchu w danym pomieszczeniu tym niższą klasę możemy wybrać np. klasa AC5 zalecana jest do pomieszczeń użyteczności publicznej, o bardzo dużym natężeniu ruchu, zaś w domach zamieszkiwanym przez czteroosobową rodzinę można zastosować klasy od AC 2 lub 3 (do pomieszczeń o niższej używalności np. sypialni) do AC4 (w holu lub korytarzu),
  • klasa użyteczności - określająca przeznaczenie paneli do celów domowych i obiektów użyteczności publicznej. Wyróżnia się 6 klas oznaczonych liczbami: 21, 22, 23, 31, 32 i 33, przy czym pierwsza cyfra oznacza przeznaczenie obiektu (2 – z przeznaczeniem do domu, 3 – z przeznaczeniem do obiektów publicznych), a druga cyfra oznacza poziom intensywności używania podłogi (1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka),
  • grubość – a co za tym idzie im panele podłogowe są grubsze, tym podłoga stabilniejsza i trwalsza. Uważa się, że dobrej jakości produkty nie powinny być cieńsze niż 7 mm.

Odpowiedni montaż to podstawa

Układanie paneli to stosunkowo nietrudna czynność, choć wymaga ona nieco wiedzy i umiejętności. Dlatego też dobrze jest zlecić tego typu prace doświadczonym specjalistom, na przykład z firmy Usługi Ogólnobudowlane Wojciech Ośmiałowski, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję trwałości i odpowiedniego wyglądu naszej podłogi. Planując tego typu prace warto pamiętać, że obecnie zdecydowana większość paneli podłogowych można układać  w tak zwanym systemie podłogi pływającej, co oznacza to, że nie przykleja się ich, nie przybija ani nie przykręca do podłoża, ale łączy się jedynie ich krawędzie. Zanim jednak rozpoczniemy układanie paneli na podłodze, musimy oczyścić i przygotować podłoże. Kolejnym krokiem jest ułożenie folii paraizolacyjnej oraz izolacji akustycznej (najczęściej w postaci pianki lub specjalnych płyt). Panele układa się zazwyczaj prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Należy przy tym pamiętać, aby pomiędzy ścianą a panelami lub wokół istniejących słupów, umieścić specjalne kliny dystansowe, umożliwiające zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości od 5 do 10 mm, które później zasłonimy listwą przypodłogową. Przerwy te wykonuje się, ponieważ pod wpływem temperatury i wilgoci, panele zmieniają swoje wymiary. Istotną zaletą podłogi pływającej jest możliwość korzystania z takiej powierzchni zaraz po jej ułożeniu.   Istnieje także możliwość kładzenia paneli na klej. Co prawda zazwyczaj panele klejowe są tańsze, niemniej jednak ich montaż jest bardziej czaso- i pracochłonny. Zaletą zaś jest to, iż klej łączący panele pełni także funkcję uszczelniacza stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci w miejscach połączeń.    

Panele podłogowe to doskonałe oraz estetyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się zarówno w domowych wnętrzach jak i w urzędach, biurach lub innych instytucjach publicznych.          

Opracowanie:
Iława, Władysława Jagiełły 6 lok. 2
tel. 508 294 662
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz