Artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne sposobem na oszczędności i niezależność finansową.

Panele fotowoltaiczne sposobem na oszczędności i niezależność finansową.

Popularna dziś ekologia sprzyja inwestowaniu w odnawialne źródła energii. Wspierana jest przez odpowiednie ustawy prawne, ale i przez zwykłą ekonomię i usługi firm instalatorskich. Jedną z popularnych form takich inwestycji są panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. Pomimo znacznych nakładów na ich uruchomienie, szybki zwrot z inwestycji sprzyja większemu zainteresowaniu tym tematem.

Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię promieni słonecznych w energię elektryczną. Prąd jest dziś wszechobecny w urządzeniach i instalacjach, daje się wszechstronnie wykorzystać i zamieniać na różne formy. Może być zamieniany w ruch mechaniczny poprzez użycie silników i przekładni, w energię cieplną z użyciem grzałek, w energię dającą życie elektronice, urządzeniom w kuchni.

Podstawowe nurty spożytkowania energii z paneli fotowoltaicznych

Dzisiejsze możliwości pozwalają na dwa główne nurty spożytkowania energii wytwarzanej przez zainstalowane panele fotowoltaiczne. Należą do nich:

  • Zużycie bezpośrednie,
  • Produkcja z bilansowaniem.

Zużycie bezpośrednie, jak wyjaśnia Walenda Leszek z firmy Aster-tim (dostawca instalacji fotowoltaicznych), polega na natychmiastowym pobraniu energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną i zamienieniu jej w pracę urządzeń. Pomijamy w ten sposób proces dwukierunkowego rozliczania energii czy jej magazynowania. Układ ten bywa prostszy, sprawniejszy, lecz ma istotną wadę, a mianowicie maksimum energii, jaką możemy wyprodukować (spożytkować), jest mocno zmienne w czasie, zależny od pogody, pory roku. Większość procesów elektrycznych działa w sposób ciągły, a nie skokowy. Dlatego też układy takie sprawdzają się głównie, jako częściowe uzupełnienie istniejącej instalacji, o znacznej konsumpcji energii elektrycznej. Brakująca jej część ponad aktualną moc paneli jest po prostu pobierana i uzupełniana z sieci energetycznej.

Ekonomiczny wymiar produkcji z bilansowaniem

Dzisiejsze rozwiązania prawne pozwalają na tzw. produkcję z bilansowaniem. Polega to na dostarczaniu nadwyżki energii z własnej produkcji do ogólnej sieci energetycznej. Wtedy, kiedy potrzebujemy więcej prądu, niż produkujemy, z powrotem pobieramy go z sieci. O wyliczenie bilansu dba specjalny, dwukierunkowy licznik energii elektrycznej na przyłączu budynku. Wartość oddanej energii do sieci jest zmniejszana o 20% tytułem strat w liniach przesyłowych.

Ten sposób jest znacznie bardziej efektywny ekonomicznie, gdyż energia elektryczna, choć nie darmowa, kosztuje nas bardzo niewiele. Szczególnym przypadkiem bilansowania jest korzystanie z akumulatorów. Jednak jest to rozwiązanie rzadko stosowane ze względu na wysoki koszt baterii, ich niską żywotność oraz ograniczoną sprawność zamiany energii. Takie rozwiązania stosowane są głównie w systemach wyspowych, gdzie nie ma dostępu do linii energetycznej.

O sposobie spożytkowania energii, jaki nas interesuje, należy poinformować firmę instalatorską, z nią też warto omówić wszelkie wątpliwości, co do wyboru odpowiedniego rozwiązania, aby montaż paneli słonecznych przyniósł nam jak najwięcej korzyści nie tylko finansowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz