Artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne – produkuj własny prąd i oszczędzaj

Panele fotowoltaiczne – produkuj własny prąd i oszczędzaj

Innowacyjne rozwiązania, takie jak instalacja fotowoltaiczna, to odpowiedź na szeroko rozpowszechnione dążenia do wdrażania ekologicznych rozwiązań, mających na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce. Oprócz kwestii związanych z ochroną środowiska, pozytywnym aspektem jest również czynnik ekonomiczny, gdyż fotowoltaika to system generujący oszczędności. Na czym polega ta metoda? Jakie korzyści niesie montaż fotowoltaicznych paneli? Jak uzyskać dofinansowanie?

Korzystne działanie

Ze względu na stale rosnące ceny za energię elektryczną wielu z nas szuka rozwiązań, mających na celu zmniejszenie tych kosztów, a tym samym ograniczenie zużycia sieciowego. Coraz większą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne, stanowiące własne źródło prądu. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu energii odnawialnej pochodzącej ze słońca i przekształceniu jej w elektryczność zasilającą domową instalację. Specjaliści z firmy Enersolar, zajmujący się  kompleksowym doradztwem w tym temacie, a także montażem, wskazują na szereg korzyści wynikających z inwestycji w system fotowoltaiczny:

„Podstawową zaletą instalacji jest przede wszystkim optymalizacja energetyczna, czyli zmniejszenie kosztów, przy jednoczesnej poprawie jakości i komfortu użytkowników różnego rodzaju obiektów. To praktycznie bezobsługowy i bezawaryjny system, który dzięki niskim kosztom eksploatacji, będzie pracował przez wiele lat. Dlatego też to długofalowa i stabilna inwestycja znacząco podnosząca wartość nieruchomości”.

Energia słoneczna to odnawialne źródło, którego zasoby w przeciwieństwie do innych, np., paliw kopalnych, są niewyczerpane. Dodatkowym atutem jest ochrona środowiska, gdyż panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń, dlatego mówi się, że to zielona energia. Co więcej, ogromne znaczenie ma jej dostępność. Słońce świeci w każdym miejscu, co sprawia, że nie ma ograniczeń związanych z lokalizacją. Każdy ma możliwość pozyskiwania prądu, wykorzystując promienie słoneczne.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Jak już zostało wspomniane, instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata, która wymierne korzyści przyniesie dopiero w perspektywie kilku lat. Wielu potencjalnych klientów zniechęcają początkowe wysokie koszty montażu systemu. Jednakże istnieje wiele form wsparcia i możliwości uzyskania dofinansowania i różnego rodzaju dotacji pozwalających na realizację projektu, w przypadku niewystarczających funduszy własnych. Ekologiczne rozwiązania zazwyczaj wspomagane są przez regionalne programy, samorządy i lokalne instytucje, a także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferujące zwrot części poniesionych kosztów lub korzystne pożyczki, tak jak w BOŚ Banku, udzielającym kredyty na cele ekologiczne, zarówno klientom indywidualnym na wykonanie instalacji w domu jednorodzinnym, czy też przedsiębiorcom. Ważnym organem w kontekście rozpowszechnienia idei odnawialnych źródeł energii jest Unia Europejska. Zgodnie z wydaną dyrektywą Polska powinna do 2020 roku zwiększyć do 15% udział OZE w ogólnym zestawieniu energetycznym. Dlatego też organizowanych jest szereg kampanii i programów wspierających i zachęcających do podjęcia decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejsze z nich to m. in. rządowe i samorządowe dotacje w ramach programu „Mój prąd”, „Prosument2” i „Czyste powietrze”. Firma Enersolar to grupa specjalistów, których głównym celem jest kompleksowa pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu, ale także w pozyskiwaniu korzystnych dla klientów dofinansowań. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz