Materiał Partnera

Pamiętaj kierowco! Podstawowe zasady ruchu drogowego

Pamiętaj kierowco! Podstawowe zasady ruchu drogowego

Każdy kierowca, bez względu na to, czy dopiero zaczyna, czy jeździ już od lat, musi  stosować się do przepisów ruchu drogowego. Zasad jest wiele, w zależności od tego, po jakiej drodze i jakim pojazdem się poruszamy, jakie panują warunki atmosferyczne oraz jaki manewr chcemy wykonać. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, od których każdy kierowca powinien rozpocząć swoją przygodę z ruchem drogowym.

Ruch prawostronny

Bez względu na to, czy poruszamy się drogą dwujezdniową czy wielopasmową, zawsze poruszamy się prawą stroną jezdni, jak najbliżej jej krawędzi. Oczywiście, to co na drodze jest najważniejsze oprócz zasad to rozsądek i umiejętność przewidywania kolejnych manewrów, dlatego czasami musimy dostosować położenie naszego auta do manewru, który będziemy za chwilę wykonywać (np. skręt). Wyjątkiem jest jazda autobusem na drodze, na której wydzielony został buspas. W takim przypadku kierowca powinien poruszać się po przeznaczonym do tego pasie.

Kto ma pierwszeństwo?

Na drodze najważniejsze są zawsze znaki. Ale jeśli znaki nie wskazują inaczej, pierwszeństwo przejazdu ma ten pojazd, który nadjeżdża z prawej strony. Jeśli natomiast pojazdy stoją naprzeciwko siebie, pierwszeństwo ma ten, który skręca w prawo lub jedzie prosto. Należy również pamiętać o pierwszeństwie przejazdów uprzywilejowanych (niezależnie od oznakowania). Warto zauważyć, że pojazdem uprzywilejowanym jest ten, który wysyła sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie w połączeniu z błyskowym sygnałem świetlnym.

Zasada ograniczonego zaufania

Musimy pamiętać, że inni kierowcy z założenia stosują się do przepisów ruchu drogowego, jednak mogą wystąpić czynniki, które to zmienią. Takim czynnikiem jest chociażby pogorszenie warunków atmosferycznych. W takich sytuacjach zachowujemy szczególną ostrożność i gotowość do szybkiego reagowania na drodze. Im szybciej zauważymy sytuację niebezpieczną spowodowaną nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego, tym szybciej zareagujemy. Jeśli każdy kierowca będzie stosował zasadę ograniczonego zaufania, w niekorzystnych warunkach łatwiej unikniemy wypadków i kolizji. Doświadczeni kierowcy pokonujący tysiące kilometrów np. z firmy Sprint Bus mają już taką ostrożność wyuczoną. Osoby, które jeżdżą od niedawna lub tylko okazjonalnie muszą wyrobić nawyk uruchamiania czujności w opisanych wyżej sytuacjach. Jest to jednym z podstawowych warunków bezpieczeństwa na drodze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz