Artykuł sponsorowany

Palenie od góry – na czym to polega?

Palenie od góry – na czym to polega?

Wpływ na wydajność naszego pieca ma nie tylko to, jakiego opału używamy. Ogromne znaczenie, zarówno dla utrzymania odpowiedniej temperatury, jak i dla czystości środowiska, ma sposób, w jaki rozpalamy ogień w kotle. Najlepszą metodą jest palenie od góry. To technika, która pozwala palic bez kopcenia – dzięki niej wykorzystujemy materiał opałowy znacznie lepiej.

Palenie bez kopcenia

Palenie w piecu dla wielu osób wydaje się czynnością wręcz banalną. Okazuje się jednak, że nie jest ona wcale tak prosta, jak się nam wydaje. Jeśli podczas palenia w piecu wydostaje się z niego dym, oznacza to, że palimy od dołu, czyli w sposób niezdrowy dla środowiska oraz mniej wydajny.

Tradycyjna metoda rozpalania w piecu – czyli palenie od dołu – powoduje, że dolna warstwa opału pali się szybko i gwałtownie, podgrzewając wszystko co znajduje się powyżej – a to często kończy się dymem i kumulowaniem się gazów.

Palenie od góry pozwala uniknąć tego problemu, przez co opał jest też lepiej wykorzystany. Najważniejsze jest inne rozłożenie materiałów do palenia w piecu. Na dole umieszczamy większą ilość węgla lub drewna, na górze trochę suchego drewna, które przykryje całą powierzchnie głównego materiału opałowego, a na sama górę kładziemy podpałkę, drobne drzazgi i odrobine papieru lub kartonu.

Dzięki paleniu od góry stopniowo schodzi w dół, spalając wszystko – temperatura utrzymuje się dłużej, a do atmosfery uwalniane jest znacznie mniej zanieczyszczeń. Dzięki temu możemy wyciągnąć maksimum wydajności z każdego materiału opałowego – różnego rodzaju opał znajdziemy w ofercie firmy FHU Koksownik. To dla nas czyste korzyści!

Zalety palenia od góry

Palenie od góry ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim pozwala nam na ograniczenie zużycia opału, dzięki czemu mniej wydajemy na ciepło w sezonie grzewczym. Poza tym palenie od góry to sposób na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska – w czasie, w którym w Polsce mierzymy się z ogromnym problemem zanieczyszczenia powietrza, warto postarać się o bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. Jeśli nie stać nas na wymianę pieca, możemy zrobić to choćby zmieniając sposób palenia. Niższa emisja zanieczyszczeń wpłynie też korzystnie na kondycję naszego komina. To bardzo proste, nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania, a może przynieść wyłącznie korzyści. Wystarczy zrezygnować ze złych, starych nawyków.

Pamiętajmy, że palić od góry możemy za równo węglem jak i drenem – ta metoda sprawdzi się w przypadku wszystkich stałych materiałów opałowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz