Palący problem, czyli jak rozpoznać i leczyć refluks żołądkowy?

Palący problem, czyli jak rozpoznać i leczyć refluks żołądkowy?

Odczuwasz dokuczliwe pieczenie w przełyku? Czujesz się źle szczególnie po tłustym i obfitym posiłku? Powtarzająca się męcząca zgaga to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Sprawdź, jakie są inne charakterystyczne objawy refluksu żołądka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy. Sprawdź, jak łagodzić nawracające dolegliwości.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest refluks żołądka?

Refluks jest to choroba, która objawia się cofaniem treści żołądkowej do przełyku. Niestrawiony pokarm wraz z kwasem solnym i enzymami trawiennymi drażni przełyk i wywołuje pieczenie. Oprócz charakterystycznej zgagi mogą pojawić się też owrzodzenia przełyku.

Lekarze wskazują na trzy rodzaje refluksu. Najczęściej diagnozowany jest refluks żołądkowo-przełykowy. Innym rodzajem jest refluks jelitowo-żołądkowy, który wiąże się z bólem pleców i intensywnymi wymiotami. W niektórych przypadkach spotyka się refluks krtaniowo-gardłowy, który objawia się tym, że treść żołądka cofa się do krtani, a nawet zatok i ucha środkowego. Charakterystyczne objawy to chrypa, drapanie w gardle i dokuczliwy kaszel.     

Jakie są najczęstsze przyczyny refluksu? Są to nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, a także zaburzenia żołądkowe. Co jeszcze przyczynia się do wystąpienia dokuczliwych objawów?

  • otyłość
  • cukrzyca
  • zaburzenia hormonalne
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • ciąża
  • nieprawidłowa dieta – spożywanie tłustych, słodkich i ostrych potraw
  • zbyt obcisła odzież
  • przyjmowanie niektórych leków

Jakie są objawy refluksu żołądka?

Najbardziej charakterystycznym objawem refluksu żołądkowego jest nawracająca zgaga, czyli pieczenie w przełyku, które pojawia się po posiłku lub bezpośrednim położeniu się po jedzeniu. U niektórych występują również wymioty, trudności w przełykaniu, kwaśne odbijanie, ból w klatce piersiowej, dokuczliwy kaszel, duszności, częste zapalenia dróg oddechowych. Cofanie się treści żołądkowych jest też często związane z próchnicą zębów. W niektórych przypadkach może pojawić się krwawienie z przełyku, które wymaga szybkiej konsultacji z gastrologiem.

Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się po 40 roku życia, jednak w niektórych przypadkach pierwsze objawy występują już w dzieciństwie. Refluks u niemowlaka czasami jest mylony z ulewaniem, które jest normalnym zjawiskiem i z czasem powinno ustąpić. Jeśli jednak ulewanie powtarza się i jest bardzo obfite, pojawiają się problemy z ssaniem mleka, prawdopodobnie dziecko cierpi z powodu refluksu. W przypadku refluksu u dzieci przyczyną może być alergia na mleko lub nietolerancja laktozy.

Jak leczyć refluks żołądka?

By rozpocząć leczenie, niezbędne jest postawienie właściwej diagnozy. Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i stwierdzeniu charakterystycznych objawów, jednak zwykle zleca dodatkowo wykonanie gastroskopii. Badanie pozwala ocenić, jak wygląda przełyk i żołądek i czy nie doszło do stanów zapalnych. Innym badaniem, które wykonuje się w podejrzeniu refluksu, jest manometria przełykowa. W niektórych przypadkach wykonywane jest również monometryczne badanie przełyku lub badanie radiologiczne z kontrastem.

Leczenie refluksu żołądka polega głównie na podawaniu leków, które łagodzą dolegliwości i ograniczają wydzielanie kwasu żołądkowego. Muszą być one przyjmowane na czczo, w zaleconych dawkach przez okres 2-4 tygodni. Również leki prokinetyczne są skuteczne w walce z refluksem, jednak zalecane są rzadziej, ponieważ powodują skutki uboczne. Niezbędna jest także zmiana stylu życia i wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. O tym, jaką dietę stosować w przypadku refluksu, przeczytasz poniżej.

Osoby, które podejrzewają u siebie refluks, nie powinny lekceważyć objawów, ponieważ nasilająca się dolegliwość może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak owrzodzenia, zwężenie czy nawet rak przełyku.

Refluks żołądka a dieta

Niezbędnym elementem leczenia jest zmiana dotychczasowych nawyków. Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna. Poznaj najważniejsze zasady:

  • zrezygnuj z obfitych i ciężkich potraw
  • nie najadaj się przed snem
  • unikaj tłustych, smażonych, słodkich i pikantnych dań 
  • ogranicz jedzenie cytrusów
  • ogranicz picie kawy i herbaty, a także alkoholu
  • jedz chude mięso i ryby oraz gotowane warzywa
  • pij dużo wody niegazowanej 
  • jeśli masz kłopoty z nadwagą, koniecznie zrzuć zbędne kilogramy
  • wprowadź do swojej diety jaja, gotowane owoce i warzywa oraz chude mięso, chleb pszenny, twaróg, gotowane ryby, galaretki oraz kompoty owocowe - te produkty łagodzą pobudzanie soków trawiennych

Oprócz zmiany diety ulgę mogą przynieść leki bez recepty dostępne w aptekach, które zobojętniają działanie soków żołądkowych i łagodzą przykre dolegliwości. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (60)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz