Artykuł sponsorowany

Oznaczenia na akumulatorze – jakich informacji dostarczają?

Oznaczenia na akumulatorze – jakich informacji dostarczają?

Odczytanie informacji zawartych na etykiecie akumulatora może sprawiać problemy właścicielom pojazdów, którzy nie posiadają technicznego wykształcenia. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup wybranego modelu, warto zapoznać się z podstawowymi oznaczeniami. Sprawdźmy, jakie parametry możemy znaleźć na akumulatorze, i jak dokonać świadomego wyboru baterii.

Napięcie znamionowe i pojemność akumulatora

Podstawowym parametrem umieszczanym na etykiecie akumulatora jest napięcie znamionowe, które musi odpowiadać napięciu instalacji elektrycznej pojazdu. W przypadku samochodów osobowych standardem są baterie 12-woltowe i tylko takie powinny leżeć w kręgu zainteresowania kierowców. Jeżeli zaś chodzi o pojemność, muszą być dopasowana do wskazań producenta samochodu. Jak wskazuje pracownik firmy Acer-Sj, zdolność ogniwa do przechowywania ładunku elektrycznego nie może różnić się od tej uwzględnionej w specyfikacji technicznej pojazdu. Mniejsza pojemność nie wystarczy do zasilenia samochodu, zaś większa spowoduje, że akumulator nie będzie ładował się do pełna i straci swoją żywotność.

Wartość prądu rozruchowego oraz jego norma

Wartość podana w amperach informuje o maksymalnym wydatku prądu generowanym jednorazowo i krótkotrwale przez dany akumulator m.in. podczas rozruchu silnika. Oznaczenie jest niezwykle istotne z perspektywy właściciela pojazdu, ponieważ przy zbyt niskim prądzie rozruchowym kierowca będzie miał ciągłe problemy z odpaleniem auta, zaś zbyt wysoka wartość może doprowadzić do poważnej awarii akumulatora. Uzupełnieniem informacji na temat wskazanej wartości jest norma, która określa sposób interpretacji wskazania. Przykładowo, jeżeli wartość na etykiecie wynosi 600 A EN, oznacza to, że prąd generowany przez akumulator będzie wyższy niż przy wartości 600 A DIN, zaś mniejszy niż w modelu opatrzonym wskaźnikiem 600 A SAE.
Jeżeli nie masz pewności, który bateria akumulatorowa będzie odpowiedni dla Twojego samochodu, skorzystaj z porad ekspertów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać