Materiał Partnera

Outsourcing działu kadr i płac

Outsourcing działu kadr i płac

We wszystkich firmach, niezależnie od ich wielkości, konieczne jest prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, związanej z zatrudnieniem pracowników. Wśród dokumentacji znajdującej się w aktach osobowych pracownika znajdziemy dokumenty wstępne w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, umowy, dokumenty BHP. Duże przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zatrudnienie do celów kadrowych dodatkowej osoby, która na miejscu prowadzi teczki wszystkich pracowników. Pojawia się również dodatkowy dział płac, gdzie rozlicza się przepracowane godziny lub wykonane zadania i oblicza odpowiednią wypłatę dla każdego pracownika. W mniejszych firmach z kolei zatrudnienie dodatkowej osoby nie jest opłacalne, gdyż generuje wysokie koszty. Lepszą opcją jest zdecydowanie się na outsourcing w tej dziedzinie.

Obsługa kadr

Kadry, dział odpowiadający za zatrudnienie. To tutaj podpisuje się umowę, składa wnioski urlopowe, otrzymuje comiesięczne druki wypłaty czy corocznie pit. Obsługa kadr to typowe działanie dla zewnętrznej firmy, a dla nas jako dla pracodawcy z pewnością znacząca oszczędność. W zakres działań działu kadr wchodzą takie zadania jak: zakładanie teczek osobowych pracowników, tworzenie planów i ewidencji urlopowych, ewidencji czasu pracy czy list obecności, jak również kompleksowe prowadzenie dokumentacji kadrowej. Coraz częściej pracownicy podróżują służbowo poza granicę kraju. Tematem dla kadr jest tworzenie procedur związanych z podróżą służbową, delegowaniem pracowników za granicę, oraz zasady ich rozliczania – tym wszystkim może zająć się firma zewnętrzna.

Obsługa płac

Obsługa płac to w wielu firmach zakres zadań tworzących również kolejne osobne stanowisko. W innych zajmuje się tą kwestią księgowa, która poza nią ma wiele innych zajęć i dokumentów do wypełnienia. Dla posiadania pewności, że sprawy finansowe naszej firmy, wypłaty pracownicze są odpowiednio i profesjonalnie rozliczane warto zaangażować do tego celu specjalistów. Jednak nie musi to być kolejny pracownik naszego przedsiębiorstwa - możliwością jest skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanej w takich usługach firmy. W zakresie usług związanych z obsługą płac znajdują się m.in. sporządzanie list płac, naliczanie składek ZUS, przelewy bankowe, wyliczanie podatków, generowanie pasków wynagrodzeń. W związku z tym możemy ograniczyć zatrudnienie, czyli nie wprowadzać kolejnych stanowisk do naszej działalności. Oszczędzimy już na samym wynagrodzeniu i braku płatnych urlopów, jednak szybko dostrzeżemy, że również istotne z ekonomicznego punktu widzenia będzie to, że zajmujemy zdecydowanie mniejszą powierzchnie biurową, a personel podwykonawcy szkoli się z własnego budżetu. Pozostanie z pewnością więcej środków na rozwój i ekspansję firmy. To kolejny powód, dla którego warto korzystać z outsourcingu.

Opracowanie:
Kczewo 112
tel. 665 891 755
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz