Materiał Partnera

Otwarte Strefy Aktywności – czym jest program OSA?

Otwarte Strefy Aktywności – czym jest program OSA?

Rząd postanowił pobudzić Polaków do aktywności fizycznej poprzez wdrożenie specjalnego programu małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności, bo tak właśnie nazywa się ten niezwykle ciekawy projekt, mają składać się głównie z siłowni plenerowych, wyposażonych w co najmniej 6 urządzeń. Gdzie można nabyć taki sprzęt i jak uzyskać odpowiednią dotację?

Kondycja i zdrowie

Otwarte Strefy Aktywności to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu będziemy mogli ćwiczyć fizycznie na świeżym powietrzu za pomocą urządzeń ogólnodostępnych. Program OSA w podstawowym wariancie zakłada zagospodarowanie terenu w następującej konfiguracji:

  • siłownia plenerowa (wymagane minimum 6 urządzeń),
  • strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowe urządzenia do gier, np. gier planszowych typu szachy/warcaby lub stół do ping ponga, trampolina, itp., zagospodarowanie zieleni).

Rozszerzona opcja projektu to powyższe wyposażenie połączone z placem zabaw o charakterze sprawnościowym (w programie wymagane 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym) oraz ogrodzeniem terenu (wymagane minimum ogrodzenie placu zabaw). Takie rozplanowanie wolnych terenów na osiedlach ma pomóc w pobudzeniu do aktywności fizycznej i spędzania czasu z najbliższymi zarówno na świeżym powietrzu, jak i podczas ćwiczeń. Te z kolei pozytywnie wpłyną na kondycję i ogólne zdrowie każdego trenującego, ograniczą też wydatki związane z kupowaniem drogiego karnetu na siłownię. Każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie z programu OSA i wypełni właściwe dokumenty, otrzyma dotację. W jej uzyskaniu pomoże producent siłowni zewnętrznych, polska firma STAMECO Sp. z o.o., która dodatkowo będzie w stanie dostarczyć wybrane urządzenia. Dofinansowanie może objąć od 50% do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, lecz nie więcej niż 25 tys. lub 35 tys. złotych w przypadku wariantu podstawowego i nie więcej niż 50 tys. lub 70 tys. zł w przypadku wariantu rozszerzonego.

Najpierw projekt

Otwarte Strefy Aktywności są skierowane do jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty) oraz podmiotów posiadających osobowość prawną, np. stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych. Należy wypełnić oraz złożyć stosowny wniosek, sporządzić poprawnie projekt techniczny i wizualizację takiego obiektu. Warto wszystkie te czynności skonsultować i  przygotować z firmą odpowiedzialną za dostarczenie siłowni plenerowej na zamówienie. Najlepsi producenci są w stanie zaplanować cały proces od początku do końca, co stanowi niewątpliwie bardzo dużą pomoc w realizacji rządowego programu OSA. Niezwykle istotna jest jakość urządzeń – sprzęt musi być na najwyższym poziomie, by efektywnie służyć mieszkańcom przez długie lata. Kompleksowa usługa zawiera też montaż siłowni na wyznaczonej przestrzeni, zgodnie z wytycznymi klienta. Tak przeprowadzona realizacja założeń programu Otwarte Strefy Aktywności pozwoli cieszyć się możliwością dbania o kondycję na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą rządu i zaplanować z właściwą firmą zbudowanie plenerowej siłowni w ramach programu OSA.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz