Otwarte okno. Wietrzenie domu zimą

Otwarte okno. Wietrzenie domu zimą

Zima to minusowe temperatury na zewnątrz, a plusowe w ogrzewanych pomieszczeniach. Mimo różnic temperatur ważne jest codzienne wietrzenie domów, mieszkań i przestrzeni biurowych. Następuje wówczas wymiana powietrza, zmniejszenie ilość mikrobów, ograniczenie wilgoci – co pozwala zachować zdrowie, zapewnia lepszy sen czy energię do pracy. W jaki sposób wietrzyć zimą, aby nie tracić ciepła?

Wietrz 3 razy dziennie

Otwieranie okien w pomieszczeniach domowych, czy biurowych, powinno być dopasowane do pory roku. Pozostawianie uchylonych czy całkowicie otwartych okien na długo ma sens wyłącznie latem, kiedy ochładzanie pomieszczeń jest pożądane. Zimą trzeba pamiętać o oszczędzaniu ciepła, generowanego przez systemy grzewcze. Nadmierne ochładzanie pomieszczeń powoduje późniejsze intensywne ich nagrzewanie, a więc wyższe rachunki za ciepło. W domach i mieszkaniach pomieszczenia powinny być wietrzone trzy razy dziennie. Najlepiej: rano, w południe i wieczorem.

Zakręć grzejnik

Przed otwarciem okna należy zakręcić grzejnik. Jest to prosty sposób na oszczędzanie energii grzewczej. Zimne powietrze, które dostaje się do pomieszczenia przez otwarte okno, w przypadku niezakręconego grzejnika, spowoduje jego niepotrzebne działanie. Powietrze ciepłe będzie uciekało przez otwarte okno, a więc ogrzewanie stanie się zupełnie bezcelowe, zwiększy jedynie wydatki finansowe.

Krótko, lecz intensywnie

Wietrząc pomieszczenia zimą, pamiętać należy, że energia cieplna kumuluje się w ścianach, sufitach, podłogach, meblach i innych przedmiotach. Dlatego też wietrzenie musi trwać krótko (do 10 minut), lecz powinno być intensywne (okno otwarte na oścież, a nie tylko uchylone). Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normy, jaką miała przed wietrzeniem, a powietrze zostanie wymienione.

Dwa sposoby wietrzenia

Zimą najlepsze sposoby na wietrzenie pomieszczeń to tzw.: wietrzenie na oścież lub przeciągiem. Obydwie metody są bardzo efektywne i gwarantują redukcję utraty ciepła. Dzięki otwarciu okna na oścież przez krótki czas, powietrze szybko zostaje wymienione, przy jednoczesnym zachowaniu poprzedniej temperatury w meblach, ścianach i innych elementach. Druga metoda, czyli wietrzenie przeciągiem polega na jednoczesnym otwarcie dwóch przeciwległych okien. Dzięki temu można szybko i bez strat ciepła przewietrzyć większą część mieszkania, czy też np. znajdujący się między pomieszczeniami przedpokój.

Plusy wymiany powietrza

  • Walka z wilgocią, grzybami i pleśnią
  • Pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów i drobnoustrojów
  • Odpowiednie nawilżanie
  • Zdrowie i lepsze samopoczucie
Oceń artykuł (5)
4.4
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
A S.
A S.
01.02.2016
Bardzo przydatne informacje. Zwłaszcza zimą, kiedy trudno wietrzyć dom. :)